batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

BÜYÜKŞEHİR MESELESİNİ BİZ ÇOK YANLIŞ ANLADIK!

Israrla ve inatla tam kırk sekiz aydır Büyükşehir yapılanması; Muğla Büyükşehir Belediye’ sinin Fethiye’nin hakkını ve hukukunu gasp etme eylemi olarak anlatılıyor ve böyle bir ön yargı oluşturuluyor.

04 Nisan 2018 - 11:00 'de eklendi ve 223 kez görüntülendi. A+A-

BÜYÜKŞEHİR MESELESİNİ BİZ ÇOK YANLIŞ ANLADIK!

Devlet Hastanesi’nin önündeki 68 bin m2lik rekreasyon alanı olarak tanımlı alan ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davanın Muğla 1.İdare Mahkemesi tarafından reddedilmesi haberi ile tekrar Büyükşehir Belediyesi- İlçe Belediyesi gerilimi “ zafer “ olarak basına ve sosyal medya’ya taşınınca bir kez daha tekrarlamak istiyorum.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamında olan il ve ilçe belediyelerinin birlikte çalışmaktan başka seçenekleri yoktur.

2005 Yılında değişen Belediye Yasası ile “ Yerel Patronlar “ haline gelen belediye başkanlarından Büyükşehir Yasası kapsamına giren ilçe belediye başkanları ne kadar zorlarlarsa zorlasınlar;

Pek beğendikleri 5393 Sayılı Yeni Belediye Yasasındaki  “ Yapabilir- Yaptırabilir…İşletebilir- İşlettirebilir “ patronaj yetkilerini yetki devri ile geri alamazlar, hiçbir Büyükşehir Belediye Başkanı da bunu yapmaz, yaptıramazsınız.

Gerçekten; Yönetme sorumluluğunu aldığınız ilçelerinizin hakkını- hukukunu korumak istiyorsanız bunu Büyükşehir Belediye Meclislerinde, Büyükşehir işletmelerinin Genel Kurullarında, Altyapı Koordinasyon Merkezlerinin Toplantılarında yapmak zorundasınız.

Bu durumda;

68 bin m2lik rekreasyon alanının Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmiş olmasının ve bu imalat bedelinin Büyükşehir Belediyesi Bütçesinden ödenmiş olmasının Fethiye’ye zararı nedir?

Tam aksine, Fethiye Belediyesinin sınırlı bütçesinden harcanan yaklaşık 19 milyon liralık ihale bedeli Fethiye’nin başka sorunlarının çözümü için kullanılmak üzere Fethiye Belediyesi Bütçesinde kalacaktı.

İmar Planındaki tanımlı rekreasyon alanı durumundaki bu alanda ticari adalar, yapılar, işgaller oluşturulamayacağına göre Fethiye Belediyesi’nin bir kira kaybı da söz konusu değildir.

Kim düzenlerse düzenlesin her hal ve koşulda Fethiyeliler burayı yeşil alan, park olarak kullanacaklardır.

Büyükşehir Yasasındaki görev ve yetki tanımlamalarına göre yerine getirilmek istenen hizmetlerin Fethiyelilerin hakkının ve hukukunun gasp edilmesi eylemi olarak gösterilmesi kırk sekiz aydır öylesine ısrarla ve inatla sürdürüldü ki biz gerçekten Büyükşehir Yasası meselesini çok yanlış anladık.

Çok açık ve net olarak söylemek gerekirse;

68 bin m2lik rekreasyon alanı dahil, Büyükşehir Belediyesinin yapmak istediği işlere engel olmanın bir tek faydası vardır; O da seçim öncesine denk getirilen gösterişli açılış törenleri yapma fırsatını elinden kaçırmayan ilçe belediye başkanına olan faydası.

Yoksa; Büyükşehir ya da ilçe belediyesinin yaptığı kamunun tümünün kullanımına açık düzenleme ve projelerden faydalanacak olanlar için kimin yaptığının ne önemi var ki?

Sonuç da; Büyükşehir de, ilçe belediyesi de bizim vergilerimizle bütçelerinde toplanan paralarla bu işleri yapıyorlar, Büyükşehir Belediyesi haram para ile yapmıyor.

Tam da; 2019 Yerel Seçimlerine bir yıl kalmışken Fethiye de sürdürülen “ Yerel Kent Rantı Lobisi “  tezgahına Cumhuriyet Halk Partisi’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayının tekrar düşmemesi gerekiyor.

İyi niyetle yapılmış bir nezaket ziyaretinden çıkarılmış bir sonuç yerel patronluğun sürdürülmesi adına umulan yetki devirleri gerçekleşmeyince ödenemeyecek bir “ Diyet “ haline getiriliyor.

Yerelde ittifak adı altında üretilen zorlama senaryolar da bu diyeti meşrulaştırma çabalarıdır ve de nafile çabalardır.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yerele ilgi arttı Yerele ilgi arttı

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi organizesinde ve Fethiye Belediyesi desteği ile gerçekleşen Yerel Tohum Ürünleri Satış günl...

ÖRNEK ÇALIŞMA ÖRNEK ÇALIŞMA

Milas Belediyesi Milas Kent Konseyi ve İstanbul Kartal Kent Konseyi tarafından ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında Milas’ta Ekolojik ...

İlk müdahaleyi Büyükşehir’in sağlık ekipleri yaptı İlk müdahaleyi Büyükşehir’in sağlık ekip...

Fethiye-Dalaman yolu üzerinde seyir halindeyken arkadan aracın çarpmasıyla yola savrularak yaralanan motosiklet sürücüsüne ilk müdahale...

Bodrum’a Bayram su takviyesi Bodrum’a Bayram su takviyesi

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramında yaşanabilecek su sıkıntısı nedeniyle ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yerele ilgi arttı Yerele ilgi arttı

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi organizesinde ve...

ÖRNEK ÇALIŞMA ÖRNEK ÇALIŞMA

Milas Belediyesi Milas Kent Konseyi ve İstanbul Kartal Kent ...

İlk müdahaleyi Büyükşehir’in sağlık ekipleri yaptı İlk müdahaleyi Büyükşehir...

Fethiye-Dalaman yolu üzerinde seyir halindeyken arkadan arac...

Bodrum’a Bayram su takviyesi Bodrum’a Bayram su takviy...

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSK...

Muğla nüfusunun 100 katı yolcu taşıdı Muğla nüfusunun 100 katı ...

Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı, MUTTAŞ ve Özel Toplu Ta...

Tesislere 58 bin 351, konutlara bin 450 lira ceza Tesislere 58 bin 351, kon...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, yaklaşan Kurban Bayramı ön...

Türkiye ikincisi oldular! Türkiye ikincisi oldular!...

Türkiye Kürek Federasyonu tarafından Sapanca’da yapılan Deni...

“Yapı stokumuz yeni bir depreme hazır mı?” “Yapı stokumuz yeni bir d...

17 Ağustos depreminin yıldönümü ve imar barışı konularında a...

CHP’li Girgin; ‘AKP’de savaş suçlusudur’ CHP’li Girgin; ‘AKP’de sa...

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, son günlerde yaşanan...

Bina sayısı, değeri, daire sayısı da azaldı Bina sayısı, değeri, dair...

TÜİK verilerine gör bir önceki yıla göre bina sayısı % 28,1,...

Magazin HABERLERİ