batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

BÜYÜKŞEHİR MESELESİNİ BİZ ÇOK YANLIŞ ANLADIK!

Israrla ve inatla tam kırk sekiz aydır Büyükşehir yapılanması; Muğla Büyükşehir Belediye’ sinin Fethiye’nin hakkını ve hukukunu gasp etme eylemi olarak anlatılıyor ve böyle bir ön yargı oluşturuluyor.

04 Nisan 2018 - 11:00 'de eklendi ve 160 kez görüntülendi. A+A-

BÜYÜKŞEHİR MESELESİNİ BİZ ÇOK YANLIŞ ANLADIK!

Devlet Hastanesi’nin önündeki 68 bin m2lik rekreasyon alanı olarak tanımlı alan ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davanın Muğla 1.İdare Mahkemesi tarafından reddedilmesi haberi ile tekrar Büyükşehir Belediyesi- İlçe Belediyesi gerilimi “ zafer “ olarak basına ve sosyal medya’ya taşınınca bir kez daha tekrarlamak istiyorum.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamında olan il ve ilçe belediyelerinin birlikte çalışmaktan başka seçenekleri yoktur.

2005 Yılında değişen Belediye Yasası ile “ Yerel Patronlar “ haline gelen belediye başkanlarından Büyükşehir Yasası kapsamına giren ilçe belediye başkanları ne kadar zorlarlarsa zorlasınlar;

Pek beğendikleri 5393 Sayılı Yeni Belediye Yasasındaki  “ Yapabilir- Yaptırabilir…İşletebilir- İşlettirebilir “ patronaj yetkilerini yetki devri ile geri alamazlar, hiçbir Büyükşehir Belediye Başkanı da bunu yapmaz, yaptıramazsınız.

Gerçekten; Yönetme sorumluluğunu aldığınız ilçelerinizin hakkını- hukukunu korumak istiyorsanız bunu Büyükşehir Belediye Meclislerinde, Büyükşehir işletmelerinin Genel Kurullarında, Altyapı Koordinasyon Merkezlerinin Toplantılarında yapmak zorundasınız.

Bu durumda;

68 bin m2lik rekreasyon alanının Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmiş olmasının ve bu imalat bedelinin Büyükşehir Belediyesi Bütçesinden ödenmiş olmasının Fethiye’ye zararı nedir?

Tam aksine, Fethiye Belediyesinin sınırlı bütçesinden harcanan yaklaşık 19 milyon liralık ihale bedeli Fethiye’nin başka sorunlarının çözümü için kullanılmak üzere Fethiye Belediyesi Bütçesinde kalacaktı.

İmar Planındaki tanımlı rekreasyon alanı durumundaki bu alanda ticari adalar, yapılar, işgaller oluşturulamayacağına göre Fethiye Belediyesi’nin bir kira kaybı da söz konusu değildir.

Kim düzenlerse düzenlesin her hal ve koşulda Fethiyeliler burayı yeşil alan, park olarak kullanacaklardır.

Büyükşehir Yasasındaki görev ve yetki tanımlamalarına göre yerine getirilmek istenen hizmetlerin Fethiyelilerin hakkının ve hukukunun gasp edilmesi eylemi olarak gösterilmesi kırk sekiz aydır öylesine ısrarla ve inatla sürdürüldü ki biz gerçekten Büyükşehir Yasası meselesini çok yanlış anladık.

Çok açık ve net olarak söylemek gerekirse;

68 bin m2lik rekreasyon alanı dahil, Büyükşehir Belediyesinin yapmak istediği işlere engel olmanın bir tek faydası vardır; O da seçim öncesine denk getirilen gösterişli açılış törenleri yapma fırsatını elinden kaçırmayan ilçe belediye başkanına olan faydası.

Yoksa; Büyükşehir ya da ilçe belediyesinin yaptığı kamunun tümünün kullanımına açık düzenleme ve projelerden faydalanacak olanlar için kimin yaptığının ne önemi var ki?

Sonuç da; Büyükşehir de, ilçe belediyesi de bizim vergilerimizle bütçelerinde toplanan paralarla bu işleri yapıyorlar, Büyükşehir Belediyesi haram para ile yapmıyor.

Tam da; 2019 Yerel Seçimlerine bir yıl kalmışken Fethiye de sürdürülen “ Yerel Kent Rantı Lobisi “  tezgahına Cumhuriyet Halk Partisi’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayının tekrar düşmemesi gerekiyor.

İyi niyetle yapılmış bir nezaket ziyaretinden çıkarılmış bir sonuç yerel patronluğun sürdürülmesi adına umulan yetki devirleri gerçekleşmeyince ödenemeyecek bir “ Diyet “ haline getiriliyor.

Yerelde ittifak adı altında üretilen zorlama senaryolar da bu diyeti meşrulaştırma çabalarıdır ve de nafile çabalardır.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Büyük bir coşkuyla kutladık Büyük bir coşkuyla kutladık

Tün yurtta olduğu gibi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Fethiye’de de coşkulu geçti. ...

Kıraç,  coştu ve coşturdu Kıraç,  coştu ve coşturdu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda ünlü sanatçı Kıraç, Beşkaza Meydanı’nda sahne aldı. Yoğun katılımın ve izdihamın ya...

Vicdansızlar!..  Vücudundan 145 saçma çıkarıldı Vicdansızlar!..  Vücudundan 145 saçma çı...

Bodrum'da, dere yatağında, kanlar içinde yaralı bulunan sokak köpeği veterinere götürüldü. Sol ön bacağının iki yerinde kırık tespit ed...

Tünel açıldı, ama ücretli Tünel açıldı, ama ücretli

Yap işlet devret modeliyle yapılan Göcek Tüneli’nin bakıma alınması nedeniyle devlet tarafından yapılan ikinci tünelden ulaşım verilmey...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
İyi Parti’de Ertan Kuçükay rahatsızlığı İyi Parti’de Ertan Kuçüka...

İyi Parti Muğla Milletvekili Adayları belli oldu. Listede MH...

Ak Parti’nin listesi belli oldu Ak Parti’nin listesi bell...

Ak Parti Muğla Milletvekili adayı listesi de  belli oldu. ...

Saadet Partisi’nde ilk sırada Uludağ var Saadet Partisi’nde ilk sı...

Saadet Partisi Muğla Milletvekili Aday listesi belli oldu. S...

MHP milletvekili adaylarını tanıtıldı MHP milletvekili adayları...

MHP Muğla İl Başkanlığı'nca 24 Haziran'da yapılacak genel se...

CHP’de 3 vekil listede yer bulamadı CHP’de 3 vekil listede ye...

CHP Muğla Milletvekili aday sıralaması belli oldu. MHP’nin a...

CHP’de liste açıklandı mı? CHP’de liste açıklandı mı...

Merakla beklenen CHP Muğla Milletvekili sıralaması ile ilgil...

Büyük bir coşkuyla kutladık Büyük bir coşkuyla kutlad...

Tün yurtta olduğu gibi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Sp...

Kıraç,  coştu ve coşturdu Kıraç,  coştu ve coşturdu...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda ünlü san...

Vicdansızlar!..  Vücudundan 145 saçma çıkarıldı Vicdansızlar!..  Vücudund...

Bodrum'da, dere yatağında, kanlar içinde yaralı bulunan soka...

Tünel açıldı, ama ücretli Tünel açıldı, ama ücretli...

Yap işlet devret modeliyle yapılan Göcek Tüneli’nin bakıma a...

Magazin HABERLERİ