batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

KIRMIZI NEDEN KAYBETTİ, MAVİ NEDEN KAZANDI? 

Değerli okurlar, geçtiğimiz hafta Pazar günü Fethiye Ticaret Odası seçimleri vardı. Bilindiği üzere seçimde iki aday vardı. Daha doğrusu iki grup yarıştı.

10 Nisan 2018 - 6:53 'de eklendi ve 204 kez görüntülendi. A+A-

KIRMIZI NEDEN KAYBETTİ, MAVİ NEDEN KAZANDI? 

Günler öncesinden oda seçimlerine iki grup hazırlanıyordu. Oda başkanı Sayın Akif ARICAN önderliğindeki “kırmızı grup”, Sayın Osman ÇIRALI yönetimindeki ” mavi grup”. İki grup arasında kıyasıya bir mücadele yaşandı. Geçmiş dönemlerin aksine adayların fotoğrafları (gerek bireysel ve gerekse toplu halde çekilmiş fotoğraflar) Fethiye’nin panolarında yer buldu.
Neden Oda seçimleri bu kadar heyacanlı ve renkli idi?
Mevcut Oda Başkanı Sayın Arıcan 2005 yılında devraldığı Oda Başkanlığı’nı kesintisiz 2018 Yılına kadar tam 103 yıl devam ettirdi. Rakiplerine karşı hep kazanmıştı.
Oda seçimleri diğer seçimlerden, özellikle Belediye seçimlerinden biraz daha farklı özellikler arzetmektedir. Oda secimlerinde üyeler önce çeşitli meslek komiteleri ile Oda Meclis Üyelerini seçer. Meclis üyeleri daha sonra Meclis Başkanı’nı ve Oda Başkanı’nı seçer. Halbuki Belediye Seçimlerinde Belediye Başkanı ile birlikte Meclis üyeleri birlikte aynı anda seçilir.
Sonucu büyük bir heyecan ve merakla beklenen Fethiye Ticaret Odası seçimlerini Sayın Osman ÇIRALI liderliğindeki Mavi Grup kazandı, hem de ezici bir çoğunlukla. Hakikaten 13 Meslek komitesinin dördü  hariç tamamını MAVİ GRUP kazandı.

Peki,  seçim sonuçları sürpriz mi idi acaba?
Oda seçimlerini  “kırmızı grup” mu,  yoksa ” mavi grup mu” kazanır sorusu üzerinde uzun uzadıya durma imkanımız olmadı seçim öncesi. Genel bilgilerimiz çoğunlukla kamuoyunda konuşulanlar, fısıltı gazetesi yoluyla yayılanlar ve eş  dost vasıtası ile duyduklarımızdı.
Kırmızı Grup Sayın Akif ARICAN eşliğinde kendinden emin bir vaziyette seçimlere hazırlanıyordu. Kendilerinden emindiler, zira Teleferik projesi gibi önemli bir projeyi hayata geçirmek için imzalar atılmış ve bu proje epeyce bir ses getirmişti. Hatta Sayın ARICAN bazı yerel basına yaptığı açıklamalarda da Muhalefeti “Teleferik Projesini” engellemekle suçlamıştı.
Bu tür seçimlerde genelde muhalafet seçimi kazanmak için bütün kesimlerle işbirliğine geçer. Seçimi alalımda gerisini ondan sonra düşünürüz moduna girer. Mevcut yönetim ise kendinden daha emin vaziyette hareket ederek biraz daha seçkinci ve daha duru durmaya çalışır.
Bizim şahsen gözlemlediğimiz durum Kırmızı Grup sanki tabanla, alt kesimle tam bir irtibat kuramadı ve  kendini tam olarak tabana anlatamadı. Ayrıca kendi içindeki ayrışmayı tabana izah edemedi.
Sayın ARICAN ile daha önce beraber hareket eden bazı önemli isimler Sayın ARICAN’ın yanından ayrılarak muhalefet grubuna katılmıştı. Her ayrılma haklı  ya da haksız da olsa mevcuttan bir parça koparır. Onun yerine onun ayarında ya da daha kaliteli bir parça kaymadığınız ya da koyamadığınız takdirde her zaman aleyhinize olur. Bir Futbol Takımı’ndan herhangi bir mevkiden önemli bir isim ayrıldığında, onun yerine onun ayarında ya da daha kaliteli birini bulup transfer etmediğiniz takdirde takım zarar görürse odalarda da durum bundan farklı değildir.
Mavi grup yılların verdiği seçim kaybetmenin verdiği ruh haliyle çok iyi organize oldu ve kazanmak için büyük bir çaba sarfetti. Mavi Grup her yelpazeden insanla yola çıktı. Genç , orta yaşlı her kesime kadrosunda yer verdi.
Kırmızı Grup hakkında  toplumda biraz daha fazla aristokrat olduklarına dair bir algı oluştuğu kanaatindeyim.
Bu seçim beni yıllar önceye götürdü. Yıllar önceki bir seçime, Esnaf Odası seçimine götürdü. Zamanın Esnaf Odası Başkanı Sayın Emin Yungucu hem Oda başkanı ve hem de Ak Parti’den İl Genel Meclisi üyesi idi. Esnaf Odasına güzel bir bina kazandırmış, Çıraklık Eğitim Merkezini Fethiye’ye kazandırmıştı.  Gücünün zirvesindeydi. Ancak içinde bölünmüş, kendisini daha önceki seçimlerde Oda Başkanlığa taşıyan bazı önemli isimler karşısına geçmişti. Neticede yapılan seçimi kaybetmişti.
Bu seçimin bir başka yanı da çok ince ayarlar yapıldı. Destek sözü veren ve aynı zamanda oy potansiyeli olan bazı önemli gruplar son dakika golü attılar diyebiliriz. Aslında bize göre son dakika golü değildi elbette. Daha önceden planlanmış ve sandıkta hayata geçirilmiş stratejilerdi.
Diğer yönüyle de bazı isimlere son derece planlı operasyonlar yapıldı…
Başkaca çok özel operasyonlar vardı. Deşifre olmasaydı bugün çok farklı şeyler konuluyor olacaktık.
Çok emin yerlerden, bazı dostlarımızdan elde ettiğimiz bilgileri burada paylaşmıyoruz. En azından şimdilik.
İnsanoğlu gerçekten enteresan bir yaratık. Kısacık ömrü hayatına çok ilginç planlar sığdırıyor…
Biz Ticaret Odası seçimlerinde ipi göğüsleyen Mavi Gruba ve yeni başkan Sayın Osman ÇIRALI ve ekibini tebrik ediyor, şimdiden başarılar diliyoruz.
Sevgi ve muhabbetle kalın değerli okurlar.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Değişen Havalar Değişen Havalar

Yaz döneminin tam göbeğinde, sıcakların hepimizi kavurduğu zamanlardayken… Rize’yi sel aldı, topraklar kaydı! Ordu’yu sel aldı, yollar ...

CÜBBELİ ZANGOÇLAR CÜBBELİ ZANGOÇLAR

Değerli okurlar, bilindiği üzere "CÜBBE YA DA CÜBBELİ" deyince aklımıza hemen iki sınıf geliverir: Bu sınıflardan biri "Din Adamları Sı...

YAYLALAR ve TURİZM… YAYLALAR ve TURİZM…

Orta Anadolu dağlıklarının düzü manasını taşır yaylalar. Özellikle Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ve yine ve bizzat ve de özell...

KOMÜNİST FETHİYE KOMÜNİST FETHİYE

Zıpkın devrimci, sosyalist, komünist, solcu falan derdik kendimize okul yıllarımızda. Orak çekiç amblemli bayraklar ve semboller, tek e...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yerele ilgi arttı Yerele ilgi arttı

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi organizesinde ve...

ÖRNEK ÇALIŞMA ÖRNEK ÇALIŞMA

Milas Belediyesi Milas Kent Konseyi ve İstanbul Kartal Kent ...

İlk müdahaleyi Büyükşehir’in sağlık ekipleri yaptı İlk müdahaleyi Büyükşehir...

Fethiye-Dalaman yolu üzerinde seyir halindeyken arkadan arac...

Bodrum’a Bayram su takviyesi Bodrum’a Bayram su takviy...

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSK...

Muğla nüfusunun 100 katı yolcu taşıdı Muğla nüfusunun 100 katı ...

Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı, MUTTAŞ ve Özel Toplu Ta...

Tesislere 58 bin 351, konutlara bin 450 lira ceza Tesislere 58 bin 351, kon...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, yaklaşan Kurban Bayramı ön...

Türkiye ikincisi oldular! Türkiye ikincisi oldular!...

Türkiye Kürek Federasyonu tarafından Sapanca’da yapılan Deni...

“Yapı stokumuz yeni bir depreme hazır mı?” “Yapı stokumuz yeni bir d...

17 Ağustos depreminin yıldönümü ve imar barışı konularında a...

CHP’li Girgin; ‘AKP’de savaş suçlusudur’ CHP’li Girgin; ‘AKP’de sa...

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, son günlerde yaşanan...

Bina sayısı, değeri, daire sayısı da azaldı Bina sayısı, değeri, dair...

TÜİK verilerine gör bir önceki yıla göre bina sayısı % 28,1,...

Magazin HABERLERİ