batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

‘Ekonomi Zirvesi’nde Bodrum konuşuldu

Bodrum’un neden cazibe merkezi olduğunu, gayrimenkul ve turizm yatırımlarını değerlendirmek, mercek altına almak için ‘Ekonomi Zirvesi’ düzenlendi.

13 Nisan 2018 - 6:51 'de eklendi ve 111 kez görüntülendi. A+A-

‘Ekonomi Zirvesi’nde Bodrum konuşuldu

Hürriyet Gazetesi, Nef ve Çağdaş Holding tarafından Bodrum Belediyesi’nin desteğiyle, Herodot Kültür Merkezi’nde ‘Ekonomi Zirvesi’ yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Hürriyet Reklam Grup Koordinatörü Gürcan Korkmaz, zirvenin 8’incisini düzenlediklerini belirterek, “Ülkenin her şehrine ulaşmaya çalışıyoruz. Tüm yazarlarımızla, muhabirlerimizle, editörlerimizle sokakta olmak istiyoruz. Üreticinin yanında olup, sorunları gerçekten yerinde görüp, çözüm önerilerini beraber oluşturup, bunu da kamuoyuna taşmaya çalışıyoruz. Hürriyet Dünyası olarak yapabileceğimiz en önemli iş zaten bu. Sizleri sayfalarımıza taşıyarak, tüm Türkiye’ye hatta dünyaya ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu panelin ardında yapılacak yayınlarla da Bodrum’a daha fazla yatırım gelmesi için katkı sağlamaya çalışacağız” dedi.

Kentsel Strateji Kurucu Ortağı Faruk Göksu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen ilk oturuma konuşmacı olarak Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Çağdaş Holding İcra Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar, Servotel Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İsvan ve Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon katıldı.
Başkan Kocadon, “Sürgün yeri olan Bodrum’dan, bugün ekonomi zirvesinin yapıldığı bir Bodrum’a geldik. Bodrum buralara kadar nasıl geldi, nasıl emekler sarf edildi! Halkına ve devletine küsmeyen bir yönetimle ne kadar barışçıl ve birlik beraberlik içinde çalışmalar yapıldı. Bunların hepsi konuşulması gereken konular. Türkiye ekonomisine bu kadar katkı sağlayan Bodrum’un nasıl zor şartlar altında yönetildiğini de bilmek lazım. Bugün baktığınızda, Türkiye’nin gerçek turizm yapan tek bölgesidir. Bizim için önemli olan ülkemize gelen bir turistin bu şehri beraberce yaşamasıdır. Konaklama sektörü ile turizm karıştırılıyor. Bodrum turizm yapıyor. Dünya markalarının Akdeniz çanağında ilk otelleri Bodrum’da yapılıyor. Bir marka, ilk kez Bodrum’a geliyorsa bunun bir fizibilite çalışması yapılıyordur. Bu hesap kitap yapılırken de yatırımcılar, Bodrum’u Bodrum yapan kentsel kimliğini düşünmek zorunda. Yani Bodrum’un kentsel kimliği ile doğasıyla ve çevresiyle barışık yaşamak zorundalar, yoksa yapılan bu yatırımların hiçbirinin anlam ve önemi kalmaz. Ne yatırımcının karşısındayız ne de Bodrum’un kentsel kimliğinden vazgeçmeye yönelik özelliğimiz var. İkisini de dengeleyip Bodrum’un geleceğini bizden sonraki nesillere de en iyi şekilde aktarmanın yollarını arayacağız” dedi.
Zirvenin 2. oturumu ise Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent moderatörlüğünde, Hürriyet Ekonomi Yazarı Elif Ergu, Fortune Türkiye Yayın Direktörü Cüneyt Toros, Deniz Bank Ege Bölge Müdürü Semih Şenbakar ve Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök’ün katılımıyla gerçekleşti.
Ertuğrul Özkök yaptığı konuşmada, “Bodrum dediğimiz zaman, bu kuruluş efsanesini her zaman gözden kaçırmamak gerekir. Yani Bodrum temellerinde entelektüel bir hüzün olan şehirdir. Bodrum’un bir kutsal kitabı tekrar yazılacaksa ki ‘yazılmaya başlandı’ dediler. Bu kutsal kitabın girişi başlangıç hikayesidir. Bu başlangıç hikayesi, o kutsal dini, o kutsal inancı yaşama tarzını gerçek yapan, ama aynı zamanda en çok meydan okunan ve en çok yıkılmaya çalışılan kısımdır. Eğer sizin meydan hikayenize çok güçlü meydan okuma başlamışsa, o meydan okumaya karşı olan tavrınızı da çok akıllıca ortaya koymanız gerekir. Bodrum’da bugünlerde gördüğüm eksikliklerden biri, işte bu başlangıç hikayesindeki varlık nedenine çok kuvvetli bir meydan okuma var. Yepyeni, zengin, varlıklı yeni bir hayat tarzının, bu başlangıç hikayesinin çok üzerine çıkması ihtimali. Burada konuşan iş insanlarının hepsinin getirdiği yaşam tarzı, o hayat tarzı bizim başlangıçtaki hikayemize taban tabana zıt bir hayat tarzıdır gibi görünüyor, ama değil. Çünkü bizim başlangıç hikayesindeki o hüznü anlayacak zengin insanlar kuşağı da var bu dönemde. Dolayısıyla bu ikisini birbirine getirecek olan ve bu hikayeyi kuvvetlendirecek olan yeni bir Bodrum’un duygusal anayasasının yeniden yazılmasıdır” dedi.
Diğer konuşmacı Elif Ergu ise Bodrum’a gelmediği bir yıl olmadığını belirterek, “Bu değişimi kendi hayatımda yaşadım. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim; İş dünyası, iş insanları yazın Bodrum’da toplanırlar. TÜSİAD, Bodrum’dadır. İstanbul’un arka bahçesidir, Bodrum. O yüzden de İstanbul’dan sonra en çok rant alan yer. Bodrum’a yazın gelen nüfus her sene artıyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve yaz aylarında 4’üncü sıraya gelen bir Bodrum var. Cazibe merkezi olmasının ötesinde de, başka şeylere de ihtiyaç var. Bir sahil kabası olmasının çok ötesine taşıyor Bodrum’u. Bu iş dünyasının en çok gittiği ziyaret ettiği şehirler arasında Cannes ve Nice var. Bodrum’un ligi artık burası. O yüzden bu yatırımlara başka perspektiften de bakmak gerekiyor. Ekolojik yatırımlar, akıllı şehirler, enerjisini üreten evler, bütün bunları yaparken de yeşili koruyan, yeşile sahip çıkan kent konseyleri ile bütün diğer STK’larla birlikte bunların değerini bilen bir toplum yaratmaktır. Yeni dünya düzenine baktığınızda, yeni iş dünyasının konuştuğu konulardan bir tanesi dijitalleşme. Yeni dünyayı iyi okuyanlar yaşayacaklar, şirketler öyle devam edecekler. İş dünyasının niye Bodrum’a yazın geldiğine baktığınızda, sosyalleşmek için geliyorlar. Ama bu iş dünyası, aynı zamanda iş anlaşmaları da yapıyor, yeni ufuklar da açıyor. Bütün bu yenilikleri aslında buraya da taşıyor. İstanbul’dan Bodrum’a ulaşmak çok kolay. Buraya gelen iş dünyasının bir kısmını sadece havalimanında görüyorsunuz, direkt teknelerine gidiyorlar. İstanbul’dan kaçış nedenlerinin başında stresten uzaklaşmak, gergin ortamdan uzaklaşmak ve koşuşturmaktan vazgeçmek geliyor. Ben insanların hayatına değer kattığı için ve insanları hayata bağlayan bir şey olduğunu düşündüğüm için Bodrum’a geldiklerini düşünüyorum. Bodrum aslında bir barış yeri. Bunu algılayanlarla büyüyecek Bodrum” dedi. (DHA)

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
‘İsrail, tecrit edilmelidir’  ‘İsrail, tecrit edilmelidir’...

Muğla'da CHP örgütleri tarafından düzenlenen eylemde, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail'in, bu duruma tepki gösteren F...

Bodrum-Milas’ta yüzde 12 artış Bodrum-Milas’ta yüzde 12 artış

DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2018 yılı Nisan ayı havalimanı istatistiklerine göre; Nisan ayında Muğla Milas-Bodrum Havalim...

‘Faizlerin düşmesi konut satışlarını olumlu etkileyecektir” ‘Faizlerin düşmesi konut satışları...

Hükümetin, tapu harcı, KDV indirimi, imar barışının ardından kredi faizlerinin % 1’in altına çekilmesi emlakçıları da sevindirdi. ...

İmar barışı yasalaştı, yıkım kararları iptal edilecek İmar barışı yasalaştı, yıkım kararları i...

TBMM Genel Kurulunda, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
İyi Parti’de Ertan Kuçükay rahatsızlığı İyi Parti’de Ertan Kuçüka...

İyi Parti Muğla Milletvekili Adayları belli oldu. Listede MH...

Ak Parti’nin listesi belli oldu Ak Parti’nin listesi bell...

Ak Parti Muğla Milletvekili adayı listesi de  belli oldu. ...

Saadet Partisi’nde ilk sırada Uludağ var Saadet Partisi’nde ilk sı...

Saadet Partisi Muğla Milletvekili Aday listesi belli oldu. S...

MHP milletvekili adaylarını tanıtıldı MHP milletvekili adayları...

MHP Muğla İl Başkanlığı'nca 24 Haziran'da yapılacak genel se...

CHP’de 3 vekil listede yer bulamadı CHP’de 3 vekil listede ye...

CHP Muğla Milletvekili aday sıralaması belli oldu. MHP’nin a...

CHP’de liste açıklandı mı? CHP’de liste açıklandı mı...

Merakla beklenen CHP Muğla Milletvekili sıralaması ile ilgil...

Büyük bir coşkuyla kutladık Büyük bir coşkuyla kutlad...

Tün yurtta olduğu gibi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Sp...

Kıraç,  coştu ve coşturdu Kıraç,  coştu ve coşturdu...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda ünlü san...

Vicdansızlar!..  Vücudundan 145 saçma çıkarıldı Vicdansızlar!..  Vücudund...

Bodrum'da, dere yatağında, kanlar içinde yaralı bulunan soka...

Tünel açıldı, ama ücretli Tünel açıldı, ama ücretli...

Yap işlet devret modeliyle yapılan Göcek Tüneli’nin bakıma a...

Magazin HABERLERİ