batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

Uluslararası Milli Düşün Yerli Üret Sempozyumu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayelerinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi(MSKÜ) ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının işbirliğinde MSKÜ Atatürk Kültür Merkezi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonu’nda düzenlenen “Uluslararası Milli Düşün Yerli Üret Sempozyumu”na katılım yoğun oldu.

13 Nisan 2018 - 9:25 'de eklendi ve 104 kez görüntülendi. A+A-

Uluslararası Milli Düşün Yerli Üret Sempozyumu

Sempozyumda Muğla Valisi Esengül Civelek’in yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ahmet Bayramer, ülkemizin çeşitli üniversitelerinden ve Makedonya Cumhuriyeti, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Moğolistan’dan öğretim üyeleri,  bilim insanları, işadamları, sektör temsilcileri ve öğrenciler yer aldı.

Vali Civelek ve beraberindeki heyet yerli üretim yapan firmaların stantlarını gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Sempozyumda yaptığı konuşmada dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisinde yer alma, ihracatı 500 milyar dolara yükseltme, kişi başı milli geliri 25 bin doların üzerine çıkartmanın ülkemizin 2023 yılı hedefleri olarak belirlendiğini vurgulayan Vali Civelek, “Değişimin, yeniliğin ve dönüşümün hızla gerçekleştiği, dünyada dördüncü sanayi devriminin yaşama geçirildiği günümüzde, 2023 yılı hedeflerinin gerçekleştirilmesinde kalkınmış, refah içerisinde büyüyen, güçlü Türkiye hedefine ulaşılmasında, ülkemiz sanayisinin gerek bölgesel gerek küresel ölçekte, uluslararası düzeyde rekabet edilebilirliğinin önemi çok büyüktür. Bu konuda sanayimizin ithalat bağımlılığını azaltacak, rekabet gücünü arttıracak programların hayata geçirilmesi, sanayimizin uluslararası pazarlara entegre olarak geliştirilmesi, orta-yüksek, yüksek teknolojik ürünlerin sanayimizin ve ihracatımızın içerisindeki payının arttırılması için oluşturulan kurul ile sanayide bilgi ve teknolojiye dayanan yüksek katma değere sahip yerli ürünlerin üretimlerinin geliştirilmesinin devlet politikası, kalkınma politikası ve sanayi politikası olarak belirlenmesi aynı zamanda da yerli ve milli üretim için değişik bakanlıklarımızca uygulamaya yansıtılan hibe, destek ve teşvik politikaların varlığı ülkemiz için yerli ve milli üretim alanında çok önemli gelişmelerdir, reform niteliğinde düzenlemelerdir” diye konuştu.

Yerli ve milli üretim olmadan kalkınmanın olmayacağını dile getiren Vali Civelek, sözlerine şu şekilde devam etti: “Son 15 yıldır sanayimizde yapılan yatırımlar gerçekleştirilen teknolojik dönüşümler ve aynı zamanda dördüncü sanayi devrimine yönelik Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca gerçekleştirilen çalışmalarla ülkemiz yerli ve milli üretimde başarılı bir sanayi hamlesini gerçekleştirecek kapasiteye sahiptir. Ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine, büyümesine ve toplumsal refahımızın artmasında üretimleriyle,  ihracatlarıyla, yarattıkları istihdamla katkı sağlayan dünya çapında üretim gerçekleştiren özel sektör kuruluşlarımızın sanayicilerimizin varlığı da gururumuzdur, gücümüzdür.”

Ülkede yerli ve milli olmada önemli adımlar atıldığını ve özellikle savunma sanayinde çok önemli çalışmalar yürütüldüğünü kaydeden Bakan Yardımcısı Çelik, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak yerli ve milli üretim noktasında inceleme, araştırma ve inovasyona çok büyük önem veriyoruz. Bakanlığımız, bakanlığımıza bağlı ve ilgili kuruluşlar aracılığıyla destek mekanizmalarını işletiyoruz. Bu destek mekanizmalarını bir kısmı KOBİ’ler üzerine yöneltiliyor, bir kısmı araştırma merkezlerine yönlendiriliyor.” diye konuştu.

MSKÜ’de 2 gün boyunca devam edecek Uluslararası Milli Düşün Yerli Üret Sempozyumunun 1’inci oturumu olan “Yerli Üretimden Dünya Pazarına Koşanlar” oturumunda Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Denizli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, BMC Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanı Dr. Ali Murat Sürekli konuşmacı olarak yer aldı.

Sempozyum, “Muğla’dan Yerli Üretime Güç Katanlar”, “Kalkınma Hedeflerine Doğru”, “Milli Yerli Düşün” ve “Üreten Türk Dünyası” oturumları ile devam edecek. (Haber Merkezi)

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
CHP VE İYİ PARTİ CHP VE İYİ PARTİ

Henüz ortada parti bile yokken geçen Temmuz ayında bugün olanları o günden gören biri olarak, siyasetin kesinlikle öngörü işi olduğunu ...

Danıştay soruşturma onayı verdi Danıştay soruşturma onayı verdi

Danıştay, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve 12 bürokrat hakkında Kentkar ile ilgili soruşturma onayı verdi. ...

Kim haklı? Kim haklı?

Fethiye’nin incisi konumunda yer alan koylardan alınan fahiş ücretler tatilcileri çileden çıkarıyor. ...

Rally Halikarnassos’ta ödüller sahiplerini buldu Rally Halikarnassos’ta ödüller sah...

TÜRKİYE'nin en zorlu yarış organizasyonlarından 'Rally Halikarnassos', 4 günlük mücadelenin ardından ödül töreniyle sona erdi. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
CHP VE İYİ PARTİ CHP VE İYİ PARTİ

Henüz ortada parti bile yokken geçen Temmuz ayında bugün ola...

Danıştay soruşturma onayı verdi Danıştay soruşturma onayı...

Danıştay, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve 1...

Kim haklı? Kim haklı?

Fethiye’nin incisi konumunda yer alan koylardan alınan fahiş...

2019  YEREL SEÇİMLERİ ŞEHİRLERE SAHİP ÇIKMA MÜCADELESİDİR 2019  YEREL SEÇİMLERİ ŞEH...

2019 Yerel Seçimleri özellikle de Muğla da şehirlere sahip ...

‘Erken Seçim’ Yorumuyla, Geldik Yine Buraya! ‘Erken Seçim’ Yorumuyla, ...

Çalışma ortamımda gündemi takip etmek ve yorgun ve giderek y...

Rally Halikarnassos’ta ödüller sahiplerini buldu Rally Halikarnassos’...

TÜRKİYE'nin en zorlu yarış organizasyonlarından 'Rally Halik...

‘Bugünün küçükleri yarının büyüklerisiniz’ ‘Bugünün küçükleri yarını...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Muğla V...

Marmaris’te 23 Nisan coşkusu Marmaris’te 23 Nisa...

Marmaris'te, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, düz...

Büyük bir coşkuyla kutladık Büyük bir coşkuyla kutlad...

Muğla’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı büyük bi...

Sarıhan’dan 15 Temmuz vurgusu Sarıhan’dan 15 Temmuz vur...

Açıklamasında 15 Temmuz vurgusu yapan AK Parti Fethiye İlçe ...

Magazin HABERLERİ