batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

REKOR ARTIŞ

Turizmde geçtiğimiz bütün yılların rekorlarını 2018 yılının ilk çeyreğinde kıran Türkiye, yüzde 34,88 artışla 5 milyon 128 bin 406 yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

02 Mayıs 2018 - 7:29 'de eklendi ve 96 kez görüntülendi. A+A-

REKOR ARTIŞ

Turizm gelirleri ise yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,3 artarak, 4 milyar 425 milyon 237 bin dolar oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Rakamlar gösteriyor ki, bu yıl 40 milyona yakın turisti Türkiye’de ağırlayacağız, geçen yılın 26,5 milyar dolarlık turizm gelirini de bu yıl 32 milyar dolara çıkaracağız.”

Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre Türkiye, yılın ilk üç ayında turizmde yüzde 34,88 artışla 5 milyon 128 bin 406 yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ise turizm gelirleri yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,3 artış gösterdi ve 4 milyar 425 milyon 237 bin dolar oldu.

Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ise yine yılın ilk çeyreğinde yüzde 14,40 artış ve 738 bin 246 turist ile İran ilk sırada yer alırken, yüzde 9,27 artış ve 475 bin 452 turist ile Gürcistan ikinci, yüzde 8,13 artış ve 416 bin 802 turist ile Almanya üçüncü oldu. Almanya’yı sırasıyla Bulgaristan ve Rusya Federasyonu izledi.

 

Mart Ayında Artış Yüzde 34.83

Türkiye’ye Mart 2018 döneminde ziyaret eden yabancı sayısı da yine geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 34,83 artışla 2 milyon 139 bin 766 olarak gerçekleşti.

İran yüzde 18,12 artış ve 387 bin 825 turist sayısı ile en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasının yine birincisi olurken, yüzde 10,29 artış ve 220 bin 198 turist ile Almanya ikinci, yüzde 7,85 artış ve 168 bin 5 turist ile Gürcistan üçüncü sırada yer aldı. Gürcistan’ı sırasıyla Bulgaristan ve Rusya Federasyonu izledi.

Türkiye’ye Ocak-Mart 2018 döneminde gelen ziyaretçilerin yüzde 99,69’u turist olup, Mart 2018 dönemi ziyaretçilerinin ise yüzde 99,70’i turistlerden oluştu. Günübirlik ziyaretçi sayısı ise yüzde 0,30 düzeyinde kaldı.

 

“Moral Bozmayalım, Kafa Karıştırmayalım”

Türkiye’nin turizmde geçtiğimiz bütün yılların rekorlarını 2018 yılının ilk çeyreğinde kırdığını söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, “Rakamlar gösteriyor ki, bu yıl 40 milyona yakın turisti Türkiye’de ağırlayacağız, geçen yılın 26,5 milyar dolarlık turizm gelirini de bu yıl 32 milyar dolara çıkaracağız.” dedi.

Turizmde güzel bir evreye girildiğini dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş ise moral bozucu, kafa karıştırıcı sözlerden özellikle sektör temsilcileri olarak kaçınılması gerektiğini söyledi.

Türkiye turizminin doğru yolda ilerlediğini ifade eden Bakan Numan Kurtulmuş, “Hepimizin başarılarının arkasındaki ortak paydamız Türkiye’nin başarısıdır. Ortak çıkarımız Türkiye’dir. Her şey Türkiye için, her şey Türkiye’nin geleceği için. Adlarımız farklıdır ama hepimizin soyadı Türkiye’dir.” dedi.

 

Turizmi cari açığın ilacı olarak nitelendiren Bakan Numan Kurtulmuş, niteliği ve gelişme potansiyeli itibariyle ve neredeyse tamamına yakını yerli olma özellikleriyle turizmin Türkiye’nin stratejik bir sektörü olduğunu dile getirdi.

Turizm sektörünün gelişmesiyle birlikte Türkiye’nin cari açığının da düşmeye devam edeceğine vurgu yapan Bakan Numan Kurtulmuş,  şöyle devam etti:  “Turizm, sadece eğlence ve hoş vakit geçirme sektöründen ibaret değil, bizim gibi gelişme hedefleri son derece açık ve büyük olan ülkeler için önemli bir stratejik endüstridir ve o ülkelerin yapısal ekonomik sorunlarından birisi olan cari açıklarını gidermek için de tabiri caiz ise ilaç mahiyetinde bir sektördür. Turizm sektörü, bu anlamda, yeni dönemde kazanmış olacağı bu perspektifle hem kendisini daha ileriye taşıması hem Türkiye ekonomisinin gelişmesi, kalkınması ve cari açığını ortadan kaldırmak için sonuç vermesi bakımından önemlidir.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
‘İsrail, tecrit edilmelidir’  ‘İsrail, tecrit edilmelidir’...

Muğla'da CHP örgütleri tarafından düzenlenen eylemde, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail'in, bu duruma tepki gösteren F...

Bodrum-Milas’ta yüzde 12 artış Bodrum-Milas’ta yüzde 12 artış

DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2018 yılı Nisan ayı havalimanı istatistiklerine göre; Nisan ayında Muğla Milas-Bodrum Havalim...

‘Faizlerin düşmesi konut satışlarını olumlu etkileyecektir” ‘Faizlerin düşmesi konut satışları...

Hükümetin, tapu harcı, KDV indirimi, imar barışının ardından kredi faizlerinin % 1’in altına çekilmesi emlakçıları da sevindirdi. ...

İmar barışı yasalaştı, yıkım kararları iptal edilecek İmar barışı yasalaştı, yıkım kararları i...

TBMM Genel Kurulunda, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
20 hektar alan yandı 20 hektar alan yandı

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde önceki gün yaşanan yangın fe...

Kavga ettiler, alkolün etkisi geçince barıştılar Kavga ettiler, alkolün et...

Marmaris'te alkollü İngiliz çift ile bir Türk, tekne turu so...

KAYABAŞ, ‘ZAFERLE ÇIKACAĞIZ’ KAYABAŞ, ‘ZAFERLE ÇIKACAĞ...

AK Parti Muğla Milletvekili adayı Muhittin Kayabaş;  Ak Part...

Köprüyle kavuştular, kucaklaştılar Köprüyle kavuştular, kuca...

2 milyon 137 bin 512 TL’ye mal olan CHP’li Muğla ve Ak Parti...

İpekoğlu imzaladı İpekoğlu imzaladı

TFF 2'nci Lig ekiplerinden Bodrum Belediyesi Bodrumspor, yol...

Çöp kamyonu çarptı ‘ünlülerin mimarı’ kurtarılamadı Çöp kamyonu çarptı ‘...

Bodrum'da, mimar Muzaffer Aksoy (74), geri manevra yapan çöp...

BAŞKA BİR FETHİYE MÜMKÜN BAŞKA BİR FETHİYE MÜMKÜN...

Siyasi partiler, Pazartesi günü YSK’na Milletvekili adayları...

Ortak hizmet, ortak açılış Ortak hizmet, ortak açılı...

CHP’li Muğla ve Ak Partili Antalya Büyükşehir Belediyelerini...

Yola bırakılan hayvan pislikleri rahatsız ediyor Yola bırakılan hayvan pis...

Fethiye’de cadde, sokak ve yeşil alanlara köpek sahiplerinin...

Gökcan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür Gökcan’dan Cumhurbaşkanı ...

Gökcan, aday adaylığı sürecinde ve bugüne kadar kendisine de...

Magazin HABERLERİ