batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

Seçim güvenliği 3 başlıkta ele alındı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ikincisi Aydın’da düzenlenen Muğla, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa ve Uşak illerini kapsayan “Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı”na katıldı. Toplantıya Muğla Valisi Esengül Civelek de katıldı.

11 Mayıs 2018 - 7:21 'de eklendi ve 111 kez görüntülendi. A+A-

Seçim güvenliği 3 başlıkta ele alındı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlık olarak görevlerinin vatandaşların özgür iradesini sağlıklı bir şekilde, herhangi bir aksiliğe veya güvenlik zafiyetine meydan vermeden sandığa yansıtabileceği ortamı temin etmek olduğunu belirterek, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27 Dönem Milletvekilli Genel Seçimi’nde 531 bin 7 personellin görevinin başında olacağını söyledi.

Toplantıda konuşan Bakan Soylu, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kapsamında Türkiye’yi 7 bölge üzerinden ele alarak programladıklarını ve ilkini Ankara’da yaptıklarını, hafta sonuna kadar diğer bölgelerdekileri de gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etti.

SEÇİM GÜVENLİĞİ 3 BAŞLIKTA ELE ALINDI

24 Haziran’da gerçekleştirilecek seçimler için güvenliği 3 başlık üzerinden ele aldıklarını belirten Bakan Soylu, “Birincisi kampanya ve propaganda döneminin güvenliği. İkinci kısım seçim günü oy verme güvenliği üçüncü kısım ise seçim günü akşamı oyların sayılması ilgili yerlere iletilmesi ve sonucun oluşturulması bütün bunların güvenliği. Kampanya dönemi özellikle miting alanlarında, toplanma alanların, iftar programlarında özel tedbirlerimiz elbette ki olacaktır. Bu tedbirleri alırken seçimlerdeki propaganda faaliyetlerine engel olmayacak bir yaklaşım göstermeye özel bir dikkat gösterilecektir.” ifadesini kullandı.

 

SEÇİM GÜNÜ TEDBİRLERİ

Bakan Soylu, güvenlik ve siyasi özgürlük dengesini tam olarak tesis etme yönünde gayret içerisinde olacaklarını vurgulayarak, seçim gününe ilişkin alınacak tedbirlerine ilişkin, şöyle dedi:

“Seçim gününde İçişleri Bakanlığındaki kolluk birimlerinin bütün izinleri her zaman olduğu gibi kaldırılmaktadır. Hali hazırda 264 bin 526 emniyet personelimiz, 195 bin 695 jandarmamız, 50 bin 793 güvenlik korucumuz ve 19 bin 993 gönüllü güvenlik korucumuzla beraber toplam 531 bin 7 personelimiz, seçim günü görev başında olacaklardır. Ayrıca gerek kampanya döneminde gerekse seçim günü insanlı ve insansız hava araçlarımız, GAMER izleme merkezlerimiz, jandarma istihbarat ve emniyet istihbarat birimlerimiz bütün güvenlik kamera sistemlerimizle entegre şekilde anlık izleme yaparak seçim güvenliğinin tesisine gayret göstereceklerdir. Gerek hassas kişi ve yerlerin korunması, gerek enerji altyapısına dair önem arz eden yerlerin korunması gerek kampanya dönemindeki güvenlik konularında gerekse olası provakatif eylemlere ilişkin ilgili bütün birimlerimiz ve personelimiz tam kapasite ile görevi başında olacaklardır. Seçimlerde özellikle oy kullanılan yerlerde görev alacak personelimize hizmet içi eğitim verilecektir. Ayrıca gerek merkezden gerekse valiliklerimizde alınan seçim güvenlik tedbirleri hususunda basınımıza sürekli olarak bilgilendirmeler yapılacaktır.”

Seçim güvenliği konusunun Türk demokrasisinin en başarılı olduğu konulardan birisi olduğuna değinen Bakan Soylu, hem vatandaşların hem de seçimle ilgili kurumların büyük bir tecrübeye, ferasete ve pratiğe sahip olduğunu bildirdi.

Bakan Soylu, kolluk ve idari birimlerin seçim güvenliğini temin etme noktasında ülkenin her köşesinde başarılı olduğunu ve bu başarıyı 24 Haziran’da da tekrarlayacağına inandığını söyledi.

Vatandaşların huzur ve kardeşlik içerisinde sandığa gideceklerine inandığını belirten Bakan Soylu, şunları kaydetti: “İradelerini sandığa yansıtacaklar ve bir bayram havası içinde geçecek olan bu seçim döneminin sonunda kazanan her şeyden önce demokrasimiz ve ülkemiz olacaktır. Ben 24 Haziran seçimlerinin milletimiz ve ülkemiz için tekrar hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Toplantıda, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Çataklı, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdür Vekili Erhan Gülveren, Sahil Güvenlik Komutan Vekili Tuğamiral Bülent Olcay, İller İdaresi Genel Müdürü İlker Gündüzöz, bazı daire başkanları ile Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak valileri, emniyet müdürleri ve jandarma komutanları yer aldı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bir duayenimizi kaybettik Bir duayenimizi kaybettik

Fethiye’nin tanınmış duayen gazetecilerinden, politikacı ve muhasebeci Erdal Orhan hayatını kaybetti....

MUĞLA BAYRAMA HAZIR MUĞLA BAYRAMA HAZIR

Muğla Valiliği’nden yapılan yazılı tedbirlerle ilgili açıklamada, bütün hazırlıkların yapıldığı, vatandaşların ve tatilcilerin huzur iç...

BOTAV bilgilendirme yaptı BOTAV bilgilendirme yaptı

Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, düzenledikleri “2018 Turizm Bilgilendirme Toplantısı”nda basın mensuplar...

Bunlar denizden çıktı Bunlar denizden çıktı

Hazırlıklarında sona yaklaşılan Burunucu Parkı’nda deniz dibi temizliği yapıldı. Geçmişte gelişigüzel kullanılan bir çekek yeri olan ve...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Aç Kurtlar Aç Kurtlar

Güçlü güçsüzü yer! Doğanın acımasız ama devamlılığı için ...

Bir duayenimizi kaybettik Bir duayenimizi kaybettik

Fethiye’nin tanınmış duayen gazetecilerinden, politikacı ve ...

MUĞLA BAYRAMA HAZIR MUĞLA BAYRAMA HAZIR

Muğla Valiliği’nden yapılan yazılı tedbirlerle ilgili açıkla...

15’inci mağaza Taşyaka’da açıldı 15’inci mağaza Taşyaka’da...

Merkezi Fethiye’de olan ve İstanbul’a da açılan, dev zincir ...

BOTAV bilgilendirme yaptı BOTAV bilgilendirme yaptı...

Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeler...

Bunlar denizden çıktı Bunlar denizden çıktı

Hazırlıklarında sona yaklaşılan Burunucu Parkı’nda deniz dib...

Yerinizi ayırtın, sokakta kalmayın! Yerinizi ayırtın, sokakta...

Marmaris Halk Plajı’nda çadır kurmanın ‘güvenlik, temizlik v...

Yağmur suyu kanalları temizlendi Yağmur suyu kanalları tem...

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Muğla Su ve K...

Muğla’yı Türkiye’ye tanıttılar Muğla’yı Türkiye’ye tanıt...

Muğla Tenis Kulübü olarak 11.Yılımızda altyapı ve performans...

Denizin kızları İzmir yolcusu Denizin kızları İzmir yol...

Bodrum Yalıkavak Mahallesi'nde birçok başarıya imza atan Yal...

Magazin HABERLERİ