batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

BİR SEVİNÇLE UNUTAMADIĞIM GÜNLER

Bu gün  sizlerle  bu yazımı  paylaşırken içimde sanki patlayan bir volkan var , İlk öğretmen olduğum yılların  (onlarla dört yıl  beş yıl gibi  bir arada olmuş  yedi çeşit derslerine girmişim)  mezunlarını  veriyorum.

12 Mayıs 2018 - 8:18 'de eklendi ve 56 kez görüntülendi. A+A-

BİR SEVİNÇLE UNUTAMADIĞIM GÜNLER

Nasıl sevinmez, nasıl sevinmez insan,

Geçiverse de yıllar bir, bir sıradan.

Hiç unutulur mu unutabilir mi insan?

Ömür boyu  sürecek olan  bu sevdadan..

Bu gün  sizlerle  bu yazımı  paylaşırken içimde sanki patlayan bir volkan var , İlk öğretmen olduğum yılların  (onlarla dört yıl  beş yıl gibi  bir arada olmuş  yedi çeşit derslerine girmişim)  mezunlarını  veriyorum. Yıllar nasıl da geçivermiş  inanası gelmiyor insanın  ve  onlarla  bu gün  Dünya Hemşireler Gününü  Marmaris’te  Nergiz Beach otelinde kutluyorum .

Neden bu güne Dünya hemşireler günü diyorlar? Çünkü  bu gün dünyaya  12 Mayıs 1820  yılında  FLORENCE   NİGHTİNGATE( Florans  Naytingel) isimli  bir  bayan   geliyor. O bayan ki meslek olarak hemşireliği seçiyor. Hayatı harp yıllarında geceleri yaralılara hizmet verebilmek onların yaralarını sarabilmek için elinde lambasıyla  durmadan dinlenmeden  çalışmakla geçiyor  ona Lambalı Kadın  diyorlar. Onun için de hep Lambalı kadın olarak anılıyor. Hayata 1910 yılında  veda ediyor. İşte bu  kadının doğum tarihi olan 12 Mayıs  tüm dünyada Hemşireler günü olarak  kutlanıyor. Ülkemizde de  onun adına  bir çok Hastane  olduğu gibi  Onun adıyla  hemşire yetiştiren, Florence Nightingate  Yüksek Hemşire okulu var. Mesleklerin en kutsalı insan sağlığına hizmet değil mi? Hastanede yatan hastaların onlardan başka dostu  bakanı  gecesi gündüzü demeden   yardıma koşanı, başka birisi var mı? Kendi evinde siz  kendi  sıcak yatağınızda  mışıl, mışıl uyurken o sabahlara kadar o hastadan öbür hastaya  koşturup şifa dağıtmıyor mu? İyi ki varsın dediklerimizin başında onlar var. Kendi evinin derdini yok sayıp hastalara moral veren  onlardan başkası var mı?

Bu sene öyle denk düştü ki  bu gün aynı zaman da Anneler günü. insan oğlu neden bilmem anası sağ iken kıymetini bilemeyip onlara acılar çektiriyor. Hiç düşünüyor musunuz neden atalarımız “ Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz” demişler?  Ve inançlarımıza göre de” CENNET anaların ayakları altındadır “ diye biliyoruz ve söylüyoruz. Ben keşke sözünü, hiç sevmem ama anam dedim mi  akan sular dururdu  ölmeseydi  ayaklarına  halı olup  yayılsam  hep  yürüseydi çiğneyip geçseydi, onu  hiç üzmeseydim ne oldu. Şimdi  mezarı başında  hep ağlarım ve  yıllar, yıllar geçti  gene de  her zaman  ağlıyorum. İçimdeki sevgisini hiçbir zaman hiçbir şey benden alamadı, yanıyor bir yerlerim yanıyor dökülen göz yaşlarım yangını söndüremiyor. Dostlar analarınızın kıymetini bilin kaybettiğiniz zaman bir daha geri gelmeyeceğini aklınızdan hiç çıkarmayın. Pişman olsanız da hiçbir şey değişmiyor. Sağ olanların ellerine sarılın öpün  ne istediklerini  sorun  uzaklarda iseniz mutlaka arayın  hem de sık sık. Yoksa hikayedeki gibi yanarsınız, ama  nafile. Hikayeyi biliyorsunuz  beklide  annesi oğluna  hep telefon ettiğinde oğlu anne  şu an toplantıdayım, şu an  iş görüşüyorum, şu an  misafirlerim var ben seni sonra ararım diyor  ama işlerinden fırsat bulup bir türlü arayamıyormuş. Ama yıllar böylece  uzayıp gidiyor ve  bir türlü annesine  gelemiyormuş. Bir gün nasılsa atmış kendini arabasına basmış gaza  sürpriz  yapmaya gelmiş ama  kapının ziline bastığında  kapıyı  hizmetçi açmış ve ağlamaya başlamış ne olduğunu anlayamamış hizmetçi  daha dün seni aramıştı  toplantıdayım demişsin  bu günde  Annen  için her kes toplandı deyivermiş. Ya işte gelip de görememek de var. işim bitmedi   demeyin,  biter  çünkü hayat  nerede  ne zaman biter bilemiyoruz. Sağ iken  sarılın  sıkı sıkı  öpün kucaklayın vakit  çok geç olmadan. Ona en sevdiği şeyleri almaktan kaçınmayın. Onun duası sizi ayakta tutar bunu hiç unutmayın. Kaybettiğimiz analarımıza ulu Tanrı’dan rahmet ve mağfiret diliyorum sağ olanlara da nice  mutlu huzur dolu yıllar nasip etmesini diliyorum. Anneler gününü ve tüm öğrencilerimin  Hemşireler Gününü  en içten sevgilerimle   kutluyorum. Nice yıllara inşallah.

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BAŞKA BİR FETHİYE MÜMKÜN BAŞKA BİR FETHİYE MÜMKÜN

Siyasi partiler, Pazartesi günü YSK’na Milletvekili adaylarının listesini verdiler, liste tartışmaları halen devam ediyor ama 24 Hazira...

MOR BİLEKLİK MOR BİLEKLİK

Sevgili eşimden bu başlıkla bir kitap yazmasını isteyeli yaklaşık 8-9 Ay kadar oldu. Affına sığınarak ben yazayım özet halini… ...

HEMŞEHRİLİK BAĞI BÖYLE KURULMAZ HEMŞEHRİLİK BAĞI BÖYLE KURULMAZ

Bir şehirde doğup, büyüyenleri de, orada yaşamayı seçenleri de birbirine bağlayan hemşehrilik bağıdır. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
20 hektar alan yandı 20 hektar alan yandı

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde önceki gün yaşanan yangın fe...

Kavga ettiler, alkolün etkisi geçince barıştılar Kavga ettiler, alkolün et...

Marmaris'te alkollü İngiliz çift ile bir Türk, tekne turu so...

KAYABAŞ, ‘ZAFERLE ÇIKACAĞIZ’ KAYABAŞ, ‘ZAFERLE ÇIKACAĞ...

AK Parti Muğla Milletvekili adayı Muhittin Kayabaş;  Ak Part...

Köprüyle kavuştular, kucaklaştılar Köprüyle kavuştular, kuca...

2 milyon 137 bin 512 TL’ye mal olan CHP’li Muğla ve Ak Parti...

İpekoğlu imzaladı İpekoğlu imzaladı

TFF 2'nci Lig ekiplerinden Bodrum Belediyesi Bodrumspor, yol...

Çöp kamyonu çarptı ‘ünlülerin mimarı’ kurtarılamadı Çöp kamyonu çarptı ‘...

Bodrum'da, mimar Muzaffer Aksoy (74), geri manevra yapan çöp...

BAŞKA BİR FETHİYE MÜMKÜN BAŞKA BİR FETHİYE MÜMKÜN...

Siyasi partiler, Pazartesi günü YSK’na Milletvekili adayları...

Ortak hizmet, ortak açılış Ortak hizmet, ortak açılı...

CHP’li Muğla ve Ak Partili Antalya Büyükşehir Belediyelerini...

Yola bırakılan hayvan pislikleri rahatsız ediyor Yola bırakılan hayvan pis...

Fethiye’de cadde, sokak ve yeşil alanlara köpek sahiplerinin...

Gökcan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür Gökcan’dan Cumhurbaşkanı ...

Gökcan, aday adaylığı sürecinde ve bugüne kadar kendisine de...

Magazin HABERLERİ