batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

Ya-Pa’dan anneleri ve çocukları mutlu eden şenlik

Fethiye Yaşam Paylaşım Anaokulu öğrencileri tarafından Horoz Şekeri 1.çocuk oyunları şenliği gerçekleştirildi. Şenlikte minikler doyasıya eğlenirken, aileleri de onları büyük bir heyecanla izlediler.

15 Mayıs 2018 - 8:11 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi. A+A-

Ya-Pa’dan anneleri ve çocukları mutlu eden şenlik

Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 1.horoz şekeri 1.çocuk oyunları şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Fethiye Ya-Pa Anaokulu tarafından düzenlenen etkinlikte geçmişten günümüze kadar çocuk oyunları oynandı.

Yapa Anaokulu Kurucusu Meral Muriç çocukları dışarı çıkararak oyunlar oynanmasını, dijital ortamdan biraz olsun uzaklaştırılmasını istedi.

Muriç,  ”Bunları gelenekselleştirelim. Beraber çocuklarımızla dışarıya çıkalım. Zaten sloganımızda çık dışarıya oynayalım her zaman lütfen çocuklarımızı dışarıya çıkaralım. Dijital ortamdan biraz olsun uzaklaştıralım. Hiçbir zaman onlarsız bir hayat düşünülemez herhalde. Mutlu olsunlar ki bizlerde mutlu olalım. Bu arada sevgili eşime çok teşekkür etmek istiyorum. Hayat ortaklığımı ve iş ortaklığımda her zaman benim yanımda olduğu için” dedi.

YA-PA Anaokulu Müdürü Seval Kurnaz’da bu oyunların bugüne ve yarına taşımanın önemine değindi.

Kurnaz ”21 yıldır Fethiye’de okul öncesi eğitimde çalışıyorum. Buna benzer anne ve babalar ile çok fazla etkinlikler düzenledik. Ama bugün daha farklı bir heyecan var. Ben gerçekten çok heyecanlıyım bugün. Çünkü geleneksel çocuk oyunları ve horoz şekeri adı altında yaptığımız şenlik çok özel bir şenlik 1. Olması münasebetiyle de özel geçmişteki hepimizin bildiği oynadığı çocuk oyunlarımızı bugüne ve yarınlara taşımayı amaçladık. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de bu konu da bir projesi var. Aslında ilk çıkış noktası oydu. Okullarımızda bu oyunlarımızın yaşatılması biz bugün burada ilkini başlatacağız şenlik olarak. Bundan sonra da 2.-3.-5.’si devam eder inşallah. Amacımız sadece çocuklarımızı oynaması değil. Bizler de oynayalım çocuklarımızla birlikte. Bizde çocukluğumuza geri gidelim” ifadelerini kullandı.

YAPA Anaokulu Genel Kurucusu Turhan Özüduru’da YA-PA okullarının tarihi hakkında bilgiler verdi.

Özüduru ” Sevgili çocuklar sevgili Yapa ile büyümüş anne babalar diyorum. Çünkü Yapa 37 yıllık bir kuruluş. Kuruluşunda bu yana 0-6 yaşa yönelik çocuklara yayın yapmış bir kuruluş. Dolayısıyla bizim ilk dokunduğumuz insanlar şuan anne baba tahmin ediyorum aranızda da varlar. Dolayısıyla bu etkinlikteki temel amacımız Yapa ile büyümüş anne babalarla şuan büyütmekteki oldukları çocukları tanıştırmak, kaynaştırmak. Birbirleriyle hoş bir vakit geçirmesine fırsat hazırlamak şeklinde düşünülebilinir. Bunun için katılanlara, sizlere bu Fethiye’de uyguladığımız ilk etkinliğimize hoş geldiniz diyorum, yürekten teşekkür ediyorum. 1981’den bu güne 2 bin 500 çeşit başlıkta yayın yaptı, 800 bilimsel toplantı gerçekleştirdi, 25 üniversite ile iş birliği yaptı. 500 akademisyenle değişik amaçlarla yazar-çizer ilişkisi olmak sureti ile etkinlikler yaptı, hizmetler verdi. Ve bugüne kadar milyonlarca insanımızın okul öncesi eğitimine katkı sağladı, dokundu. Bu etkinliği kurulduğumuz yıllarda dokunduğumuz çocukların şimdiki yetişkinleri anne-babalara onları bir araya getirerek ana okuldaki oyunları birlikte yeniden oynayıp nostalji yaşatmaya 27 tane Yaşam Paylaşım Ana Okulumuzdaki 2 bin öğrencimizle velilerini bir araya getirmeye ve onlarla çocukları arasında oyun oynamaya fırsat hazırlamak amacıyla bu ortamı hazırladık. Ayrıca da bu nostaljiyi yaşamak isteyen tüm yetişkinlerimize de etkinliğimizi açık tuttuk. 13-15 Temmuz günleri burada Türkiye’nin değişik illerinde ki anaokulu öğretmenlerimizle bir etkinlik yapacağız. Seminer gerçekleştireceğiz. 1-7 Eylül okul öncesi eğitim haftasını yıllardır düzenliyoruz geleneksel olarak. Yine bu açılışı burada yapabileceğimizi düşüyorum. Çünkü gerçekten bu sıcak ilgiyi biz de çok sevdik. İnşallah karşılıklı sürdüreceğiz. Eğlencemizin hepimizi mutlu etmesini diliyorum” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gemi acenteliği yenileme eğitimi tamamlandı Gemi acenteliği yenileme eğitimi tamamla...

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Eğitim Salonu’nda Gemi Acenteliği Yenileme Eğitim Semineri tamamlandı. ...

Konser, maç, miting değil mezuniyet töreni Konser, maç, miting değil mezuniyet töre...

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 2017-2018 eğitim-öğretim yılı mezuniyet törenine katılım yoğun oldu. Büyük bir coşkunun yaşandığı mezun...

Geleceğin aşçılarını belirlediler Geleceğin aşçılarını belirlediler

Şefika Pekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenciler arası yemek yarışmasına destek veren Yakut Özel Eğitim Merkezi Mutfak Akademi ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
20 hektar alan yandı 20 hektar alan yandı

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde önceki gün yaşanan yangın fe...

Kavga ettiler, alkolün etkisi geçince barıştılar Kavga ettiler, alkolün et...

Marmaris'te alkollü İngiliz çift ile bir Türk, tekne turu so...

KAYABAŞ, ‘ZAFERLE ÇIKACAĞIZ’ KAYABAŞ, ‘ZAFERLE ÇIKACAĞ...

AK Parti Muğla Milletvekili adayı Muhittin Kayabaş;  Ak Part...

Köprüyle kavuştular, kucaklaştılar Köprüyle kavuştular, kuca...

2 milyon 137 bin 512 TL’ye mal olan CHP’li Muğla ve Ak Parti...

İpekoğlu imzaladı İpekoğlu imzaladı

TFF 2'nci Lig ekiplerinden Bodrum Belediyesi Bodrumspor, yol...

Çöp kamyonu çarptı ‘ünlülerin mimarı’ kurtarılamadı Çöp kamyonu çarptı ‘...

Bodrum'da, mimar Muzaffer Aksoy (74), geri manevra yapan çöp...

BAŞKA BİR FETHİYE MÜMKÜN BAŞKA BİR FETHİYE MÜMKÜN...

Siyasi partiler, Pazartesi günü YSK’na Milletvekili adayları...

Ortak hizmet, ortak açılış Ortak hizmet, ortak açılı...

CHP’li Muğla ve Ak Partili Antalya Büyükşehir Belediyelerini...

Yola bırakılan hayvan pislikleri rahatsız ediyor Yola bırakılan hayvan pis...

Fethiye’de cadde, sokak ve yeşil alanlara köpek sahiplerinin...

Gökcan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür Gökcan’dan Cumhurbaşkanı ...

Gökcan, aday adaylığı sürecinde ve bugüne kadar kendisine de...

Magazin HABERLERİ