batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

Ya-Pa’dan anneleri ve çocukları mutlu eden şenlik

Fethiye Yaşam Paylaşım Anaokulu öğrencileri tarafından Horoz Şekeri 1.çocuk oyunları şenliği gerçekleştirildi. Şenlikte minikler doyasıya eğlenirken, aileleri de onları büyük bir heyecanla izlediler.

15 Mayıs 2018 - 8:11 'de eklendi ve 112 kez görüntülendi. A+A-

Ya-Pa’dan anneleri ve çocukları mutlu eden şenlik

Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 1.horoz şekeri 1.çocuk oyunları şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Fethiye Ya-Pa Anaokulu tarafından düzenlenen etkinlikte geçmişten günümüze kadar çocuk oyunları oynandı.

Yapa Anaokulu Kurucusu Meral Muriç çocukları dışarı çıkararak oyunlar oynanmasını, dijital ortamdan biraz olsun uzaklaştırılmasını istedi.

Muriç,  ”Bunları gelenekselleştirelim. Beraber çocuklarımızla dışarıya çıkalım. Zaten sloganımızda çık dışarıya oynayalım her zaman lütfen çocuklarımızı dışarıya çıkaralım. Dijital ortamdan biraz olsun uzaklaştıralım. Hiçbir zaman onlarsız bir hayat düşünülemez herhalde. Mutlu olsunlar ki bizlerde mutlu olalım. Bu arada sevgili eşime çok teşekkür etmek istiyorum. Hayat ortaklığımı ve iş ortaklığımda her zaman benim yanımda olduğu için” dedi.

YA-PA Anaokulu Müdürü Seval Kurnaz’da bu oyunların bugüne ve yarına taşımanın önemine değindi.

Kurnaz ”21 yıldır Fethiye’de okul öncesi eğitimde çalışıyorum. Buna benzer anne ve babalar ile çok fazla etkinlikler düzenledik. Ama bugün daha farklı bir heyecan var. Ben gerçekten çok heyecanlıyım bugün. Çünkü geleneksel çocuk oyunları ve horoz şekeri adı altında yaptığımız şenlik çok özel bir şenlik 1. Olması münasebetiyle de özel geçmişteki hepimizin bildiği oynadığı çocuk oyunlarımızı bugüne ve yarınlara taşımayı amaçladık. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de bu konu da bir projesi var. Aslında ilk çıkış noktası oydu. Okullarımızda bu oyunlarımızın yaşatılması biz bugün burada ilkini başlatacağız şenlik olarak. Bundan sonra da 2.-3.-5.’si devam eder inşallah. Amacımız sadece çocuklarımızı oynaması değil. Bizler de oynayalım çocuklarımızla birlikte. Bizde çocukluğumuza geri gidelim” ifadelerini kullandı.

YAPA Anaokulu Genel Kurucusu Turhan Özüduru’da YA-PA okullarının tarihi hakkında bilgiler verdi.

Özüduru ” Sevgili çocuklar sevgili Yapa ile büyümüş anne babalar diyorum. Çünkü Yapa 37 yıllık bir kuruluş. Kuruluşunda bu yana 0-6 yaşa yönelik çocuklara yayın yapmış bir kuruluş. Dolayısıyla bizim ilk dokunduğumuz insanlar şuan anne baba tahmin ediyorum aranızda da varlar. Dolayısıyla bu etkinlikteki temel amacımız Yapa ile büyümüş anne babalarla şuan büyütmekteki oldukları çocukları tanıştırmak, kaynaştırmak. Birbirleriyle hoş bir vakit geçirmesine fırsat hazırlamak şeklinde düşünülebilinir. Bunun için katılanlara, sizlere bu Fethiye’de uyguladığımız ilk etkinliğimize hoş geldiniz diyorum, yürekten teşekkür ediyorum. 1981’den bu güne 2 bin 500 çeşit başlıkta yayın yaptı, 800 bilimsel toplantı gerçekleştirdi, 25 üniversite ile iş birliği yaptı. 500 akademisyenle değişik amaçlarla yazar-çizer ilişkisi olmak sureti ile etkinlikler yaptı, hizmetler verdi. Ve bugüne kadar milyonlarca insanımızın okul öncesi eğitimine katkı sağladı, dokundu. Bu etkinliği kurulduğumuz yıllarda dokunduğumuz çocukların şimdiki yetişkinleri anne-babalara onları bir araya getirerek ana okuldaki oyunları birlikte yeniden oynayıp nostalji yaşatmaya 27 tane Yaşam Paylaşım Ana Okulumuzdaki 2 bin öğrencimizle velilerini bir araya getirmeye ve onlarla çocukları arasında oyun oynamaya fırsat hazırlamak amacıyla bu ortamı hazırladık. Ayrıca da bu nostaljiyi yaşamak isteyen tüm yetişkinlerimize de etkinliğimizi açık tuttuk. 13-15 Temmuz günleri burada Türkiye’nin değişik illerinde ki anaokulu öğretmenlerimizle bir etkinlik yapacağız. Seminer gerçekleştireceğiz. 1-7 Eylül okul öncesi eğitim haftasını yıllardır düzenliyoruz geleneksel olarak. Yine bu açılışı burada yapabileceğimizi düşüyorum. Çünkü gerçekten bu sıcak ilgiyi biz de çok sevdik. İnşallah karşılıklı sürdüreceğiz. Eğlencemizin hepimizi mutlu etmesini diliyorum” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
MSKÜ rektörlüğüne Prof. Dr. Çiçek atandı MSKÜ rektörlüğüne Prof. Dr. Çiçek atandı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 üniversiteye rektör atadı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğüne de Fen Fakültesi Kimya Bö...

Her şey çocuklar için Her şey çocuklar için

Daha önce çeşitli eğitim kurumlarına spor sahaları, engelli öğrenciler için sınıflar yapan, okul bahçelerini düzenleyen Marmaris Beledi...

YA-PA’nın  “Ulusal Eğitim Kampı”  başlıyor YA-PA’nın  “Ulusal Eğitim Kampı”  başlıy...

Yaşam Paylaşım (YA-PA) Ana Okulları Fethiye’de “Yaz Öğretmen Eğitim Kampı Semineri” düzenliyor. 2 gün sürecek eğitim kampına; Türkiye g...

Tercihler taban puan ve başarı sırası olmadan yapılacak Tercihler taban puan ve başarı sırası ol...

Üniversite adayları YKS sonrasında sonuçların açıklanmasını bekliyor. Sınav sisteminde yapılan değişiklikle üniversitelerin geçen yılki...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Avva ve Seçil Store açıldı Avva ve Seçil Store açıld...

Avva ve Seçil Store Mağazaları ile Tufanlar Wedding Gelinlik...

Kırkpınar’da Ali Yanatma erken elendi Kırkpınar’da Ali Yanatma ...

Geçen hafta sonunda Kavaklıdere’de yapılan yağlı pehlivan gü...

Yerel tohum etkinlikleri ayda iki defa yapılacak Yerel tohum etkinlikleri ...

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesinin organizesinde...

Vali Civelek: “Kahramanlık destanı yazdık” Vali Civelek: “Kahramanlı...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla şehit a...

Dualar okundu, karanfiller bırakıldı Dualar okundu, karanfille...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Menteşe’...

“15 Temmuz’u unutturmayacağız” yazılı pankart açtı “15 Temmuz’u unuttu...

Ölüdeniz’in dünyaca ünlü Babadağ’dan paraşütle atlayarak hav...

Kazalar 4 can aldı Kazalar 4 can aldı

Muğla’nın Datça, Köyceğiz, Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde...

Başkan Uçak: “15 Temmuz direnişin zaferi, dirilişin de haberidir” Başkan Uçak: “15 Temmuz d...

Mamur-Sen İl Başkanı ve Eğitim Bir-Sen Muğla Şube Başkanı Ön...

Ünlüler Kai Beach’te keyifli bir akşamüstü davetine katıldılar Ünlüler Kai Beach’te keyi...

Türkiye’nin cennet koyu Mandarin Oriental, Bodrum’da yer ala...

“Cumhuriyetin ve parlamenter sistemin sesi olacağız” “Cumhuriyetin ve parlamen...

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekilleri ilçe ilçe dola...

Magazin HABERLERİ