batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

‘Büyük yoğunluk yaşayacağız’

Çalış-Der Başkanı Mete Ay yaptığı açıklamada, Mayıs’ta bile yüzde 15-20 artış gözlendiğini belirterek, Türkiye’ye yeni gelecek turistlerde bir artış olduğunu vurgulayarak, “Bu yıl daha çok turist göreceğiz ve gelen turistlerin çoğu Fethiye’ye ilk defa gelen turistler” dedi.

17 Mayıs 2018 - 6:51 'de eklendi ve 189 kez görüntülendi. A+A-

‘Büyük yoğunluk yaşayacağız’

“Özellikle Temmuz ve Ağustos ayında çok büyük bir doluluk yaşayacağız” diyen Mete Ay  “Temmuz ve Ağustos ayında yoğun bir İngiliz turist akını var, bir de yerli turistin tatil yaptığı aylar. Durum böyle olunca çok büyük bir yoğunluk yaşayacağız. Büyük bir trafik sorunu olacağını şimdiden biliyorum. Ben Fethiyelilere bu iki ay şehir içinde arabalarını kullanmamaya davet ediyorum. Eğer mümkünse bu iki ay Fethiye’de yaşayan yerel halkımız bisiklet veya motor kullansın” dedi.

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay konuşmasında  ”Mayıs’ın 1’inde başlayan otellerin doluluğu geçen seneye oranla daha iyi durumda. Geçen Mayıs’a göre yüzde 15 veya yüzde 20 artı bir fazlalık var. Genelde İngiliz müşteriyi görebiliyoruz otellerde ve plajlarda. Mayıs ayı için istediğimiz sayı bu değil. Geçen seneden iyi olması da yetmiyor. İyi bir sezon geçirmemiz için. Temmuz ve Ağustos aylarında çok sıcak oluyor. İngiliz turistler Temmuz ve Ağustos aynı çok tercih etmezlerdi ama bu sene farklı olarak gördüğüm kadarıyla özellikle Türkiye’ye yeni gelecek olan turistlerin sayısında belirli bir artış var. Devamlı her zaman gelen müşteri değil de yeni müşterilerin fazlalığı var. Temmuz ve Ağustos’a daha fazla turist göreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“BU AY YERLİ TURİSTTE YAVAŞLAMA OLABİLİR”

Ramazan ayında belli bir düşüş olabileceğini vurgulayan Mete Ay “Bu bir ay boyunca yerli turistlerde yavaşlama olabilir. Bazı vatandaşlarımız Ramazan bayramında değil de Ramazan da tatile gelmeyi tercih eden yerli müşteriler de gayet yoğunlukta. Bunu Ramazan ayı içerisinde tekrardan gözlemleyeceğiz. İngilizlerdeki artışlar devam ediyor. Umut ediyorum ki Ekim’e kadar devam eder.

 

“İKİNCİ TUR BİZİ ETKİLEYEBİLİR”

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri de değerlendiren Mete Ay ikinci tura kalınırsa belli bir sıkıntı doğabileceğini bunun dışında sıkıntı olmayacağını söyledi. Ay ”Siyasi konjekterde çok önemli. Haziran’ın 24’ünde seçimimiz var. Bu seçim 1 günlük seçim ama ikinci tura kalırsa bu bizi biraz etkileyebilir. Ayın 24’ünde göreceğiz. Bu sene Türkiye’ye yeni gelen yabancı müşterilerin sayısında gerçekten büyük bir artış var. Bu ilk defa gelen müşterileri ve yeni gelen müşterilerimizi memnun olarak göndermek artık biz turizmcilerin boyunlarının borcu oldu. Kendi bölgemize bir istihdam sağlayabilelim. Şuanda politik bir kriz yok çevremizde. Tabi hali ile Amerika’nın yaptığı İsrail-Filistin çaprazı var. Maalesef dünyada savaşın ismini duyanların bile uçakla kendi ülkelerinden çıkıp başka ülkelere gelmesinde de soru işaretleri uyandırılıyor. Tabi çok hoş ve güzel bir şey değil. Umut ediyorum ki savaşlar biter. İsrail ve ABD’in yaptıklarını kınıyoruz. Gerek Amerika olsun, gerek İsrail. Bunlar güzel şeyler değil. Tatile gidecek olan insanın en son duymak isteyeceği şey. Türkiye’de şöyle bir olay var. Özellikle İngiliz Pazarında İngilizler Türkiye’de ki bölücü örgüt olayları sorunu olsun, Güney Doğu’da ki sorunlar olsun. Bunlar artık alışıldı. Güney Doğu’da ki olaylardan, sorunlardan dolayı veya sınırda olan olaylardan dolayı buraya gelme sayısının çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
‘Yürüyen Köşk’ resitali müzikseverleri büyüledi ‘Yürüyen Köşk’ resitali müzikseverleri b...

Doğuş Grubu’nun kurucu desteğiyle gerçekleşen 14. Bodrum Müzik Festivali kapsamında sahne alan dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Yürüyen...

Şiva dehledi gonca kişnedi Şiva dehledi gonca kişnedi

Genç şarkıcı Şiva Behrouzfar Bodrum tatiline kaldığı yerden devam ediyor....

AYDEM’den randevu almak kolaylaştı AYDEM’den randevu almak kolaylaştı

Aydem ve Gediz müşterileri, bundan böyle cumartesi günleri de dâhil olmak üzere, abonelik işlemlerini belirlenmiş Müşteri İlişkileri Me...

Kurban Bayram tatili 9 gün Kurban Bayram tatili 9 gün

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kurban bayramı tatilinin 9 gün olacağını açıkladı....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Aç Kurtlar Aç Kurtlar

Güçlü güçsüzü yer! Doğanın acımasız ama devamlılığı için ...

Bir duayenimizi kaybettik Bir duayenimizi kaybettik

Fethiye’nin tanınmış duayen gazetecilerinden, politikacı ve ...

MUĞLA BAYRAMA HAZIR MUĞLA BAYRAMA HAZIR

Muğla Valiliği’nden yapılan yazılı tedbirlerle ilgili açıkla...

15’inci mağaza Taşyaka’da açıldı 15’inci mağaza Taşyaka’da...

Merkezi Fethiye’de olan ve İstanbul’a da açılan, dev zincir ...

BOTAV bilgilendirme yaptı BOTAV bilgilendirme yaptı...

Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeler...

Bunlar denizden çıktı Bunlar denizden çıktı

Hazırlıklarında sona yaklaşılan Burunucu Parkı’nda deniz dib...

Yerinizi ayırtın, sokakta kalmayın! Yerinizi ayırtın, sokakta...

Marmaris Halk Plajı’nda çadır kurmanın ‘güvenlik, temizlik v...

Yağmur suyu kanalları temizlendi Yağmur suyu kanalları tem...

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Muğla Su ve K...

Muğla’yı Türkiye’ye tanıttılar Muğla’yı Türkiye’ye tanıt...

Muğla Tenis Kulübü olarak 11.Yılımızda altyapı ve performans...

Denizin kızları İzmir yolcusu Denizin kızları İzmir yol...

Bodrum Yalıkavak Mahallesi'nde birçok başarıya imza atan Yal...

Magazin HABERLERİ