batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

İTTİFAK HESAPLARI BOZACAK

Önümüzdeki aylarda ya da zamanında olacak diye söylenen yerel ve genel seçimler var. Bu seçimler bugüne kadar yapılan seçimlere benzemeyecek.

13 Mart 2018 - 8:47 'de eklendi ve 349 kez görüntülendi. A+A-

İTTİFAK HESAPLARI BOZACAK

Yüzde Elli Biri bulan devlet başkanı seçilecek. Parlamento işlevini kaybedecek. Seçilecek olan Altı Yüz vekil sadece el kaldırıp indirecek. Bu ne anlamaya geliyor; Cumhuriyet idaresi değişiyor. Yerine nasıl bir yönetim geleceği ile ilgili onlarca görüş var. Federatif bir yapımı olacak, eyalet sistemine mi geçilecek şimdilik belli değil. Bizim bildiğimiz, hangisi olursa olsun iyi olmayacak. Bütün bu karamsar söylemler genel seçimlerden çıkacak sonuca bağlı.

 

Şimdi biz gelelim ittifak meselesine;

 

Yüzde Elli korkusu iktidar partisini telaşlandırdı. Son aylarda gelen kamuoyu sonuçlarını “kılı kırk yararak” inceleyen ve istediği sonuçları bir türlü göremeyen AKP büyük bir telaş içinde. Bu güne kadar selam vermeye bile gerek görmedikleri siyasi partilere gel seninle ittifak yapalım demeye başladı. Bu tabloyu iyi analiz ettiğimizde ortaya farklı bir sonuç çıkıyor. İktidar partisi önümüzdeki seçimlerin kendisini yeniden iktidara getirip getirmeyeceği kaygısını yaşamaya başladığını gösteriyor.

 

İşin birde yerel seçim boyutu var. En önemli Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden aldılar. İlçe belediyeler ve diğer siyasi partilerin başkanlarına yapılacak operasyonlar şimdilik beklemede. Ellerindeki liste çok kabarık, süreç nasıl işleyecek kimse bir şey bilmiyor. Bilinen bir gerçek var; o da, herkesi sindirecekler. Kimi başkanlara FETÖ cü, kimilerine de yolsuzluk yaftası yapıştırarak algı operasyonu yapacaklar.

 

Afrin operasyonunun ne zaman tamamlanacağı şimdilik meçhul. Binlerce askerimiz ve özel güvenlik personeli Suriye dağlarında terörist avına çıktı. Bölge top yekun temizlenmeden Suriye’den çıkmayız derlerse, önümüzdeki aylarda nasıl bir seçim süreci işletilecek bilmiyoruz. Ekonomi allak bullak, KHK lar ortada, FETÖ operasyonları bir taraftan devam ediyor, batıda ki komşularımızla ilişkiler kopma noktasına geldi. Yunanistan la aramızda ciddi bir patarna kopabilir. Birileri bir kese kağıdı patlatırsa, seyreyleyin gümbürtüyü. Uzun lafın kısası; durum hiçte iyi değil sevgili dostlar. On yıl önce bölgeyi yeniden dizayn edeceğiz diyenleri hatırlayın. Fas, Tunus, Cezayir, Libya, Irak, Suriye derken şimdi sıra bize mi gelecek? Biz diğerlerinden farklıyız ama bizim tabloda da çok berrak görüntü yok.

 

Her şey bulanık, kimin ne dediği belli değil. Bir bakıyorsun rest çekiliyor, bir bakıyorsun her şey süt liman. Böyle bir karmaşanın içinde bu ülke için çok önemli bir seçim gerçekleştirilecek. Laik Cumhuriyeti yıkmak, Atatürk’ün izlerini bu coğrafyadan tamamen silmek için bütün bu gördüklerimiz ve yaşananlar bir kurgudan ibaret olabilir. Can ve mal kaygısıyla herkes kendi derdine düşünce, ortada ne Cumhuriyet kalacak, ne de Atatürk.

 

Şimdi gelelim yerel adaylara ve ittifak meselesine.

 

İktidar partisi ile MHP gerekli adımları attı. Sırada CHP ve diğerleri var, küçük partilerin durumu biraz daha kritik. Bende varım diyerek kafayı çıkaranlar, kendine göre bir kılıf seçiyor. Herkes parlamentoya kaç adamımı sokarım derdinde. Memleket nereye gidiyor, uçurumun eşiğindeyiz, herkes aklını başına alsın diyenler ve bu hesabı yapanlar ortada yok. Şu an sadece en berrak duruş sergileyen sadece Saadet Partisi var. Genel Başkan KARAMOLLAOĞLU  hiç kimsenin beklemediği bir duruş sergiliyor. Ülkenin birlik ve beraberliğinin kırılma noktasında olduğunu söyleyen sadece Saadet Partisi. Biraz daha bekleyelim bakalım daha çok memleketi kim düşünüyor, ya da kendi ikbalinin peşinde kim koşuyor göreceğiz.

 

Şimdi biz gelelim ittifakla ortaya çıkacak olan yeni süreç nasıl kurgulanacak ona bakalım. Her siyasi parti seçimde kimle ittifak yapacağını açıkladıktan sonra, birde adayların belirlenme şekli ortaya çıkacak. Biz kendi yöremizden örnek vererek başlayalım.

Böyle bir ortamda yerel seçim adaylarını partiler nasıl belirleyecek? İttifak yapan partiler bütün il ve ilçeleri masaya yatırarak kim nerde güçlüyse orda ittifakın adayı desteklenecek diye karar verilecek. Örnek vereyim; CHP ve İYİ PARTİ Fethiye için diyecekler ki; Burada favori olan Behçet SAATCI desteklenecek, Büyükşehirde de CHP adayı desteklenecek diye karar verilecek. Bütün bölgelerde böyle olacağı için hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde bütün adaylar merkez yoklamasıyla gösterilecek. Böyle olması gerekir kararını da CHP yeni tüzük değişikliği ile bu maddeyi kendi anayasası olan tüzüğe ekledi. Bütün süreç böyle tecelli edeceği açık olarak ortadadır. Herkes hesabını ona göre yapsın. CHP ve İYİ PARTİ gösterdiğimiz örnekte olduğu gibi eğer durum böyle gerçekleşirse, Fethiye’de bütün CHP liler İYİ PARTİ nin adayına oy verecek. Ön seçimmiş, falan mı,filan mı olacak diye boşa heveslenmeyin. Görünen ortadadır, gerisi teferruattır. Sevgiyle kalın.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Fethiye’de Düşen Uçak ve Lübnan Fethiye’de Düşen Uçak ve Lübnan

Son günlerde sosyal ve güncel medyada Fethiye Kızılada açığına düşen ve enkazına henüz ulaşılan uçağın bulunuş belgeseli sıkça görülmey...

BAŞKA BİR FETHİYE MÜMKÜN BAŞKA BİR FETHİYE MÜMKÜN

Siyasi partiler, Pazartesi günü YSK’na Milletvekili adaylarının listesini verdiler, liste tartışmaları halen devam ediyor ama 24 Hazira...

MOR BİLEKLİK MOR BİLEKLİK

Sevgili eşimden bu başlıkla bir kitap yazmasını isteyeli yaklaşık 8-9 Ay kadar oldu. Affına sığınarak ben yazayım özet halini… ...

BİR SEVİNÇLE UNUTAMADIĞIM GÜNLER BİR SEVİNÇLE UNUTAMADIĞIM GÜNLER

Bu gün  sizlerle  bu yazımı  paylaşırken içimde sanki patlayan bir volkan var , İlk öğretmen olduğum yılların  (onlarla dört yıl  beş y...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Fethiyespor’da kongre haftaya kaldı Fethiyespor’da kongre haf...

Olağanüstü kongre kararı alınan Fethiyespor’da bugün (26 May...

Ali Koç: “En büyük projem: küfürsüz stat” Ali Koç: “En büyük ...

Muğla'nın Bodrum ilçesindeki 3 bin yıllık Antik Tiyatro'da y...

Uydudan takip edecekler Uydudan takip edecekler

 Dünyada nesilleri tükenme tehlikesi altında olduğu için öze...

Fethiyespor’da tansiyon yükseliyor Fethiyespor’da tansiyon y...

Çoğunluk sağlanırsa yarın (26 Mayıs), sağlanamazsa 1 Haziran...

Plajdan 30 kilo izmarit ve kapak topladılar Plajdan 30 kilo izmarit v...

Deniztemiz Derneği TURMEPA öncülüğünde Çalış Plajı’nda temiz...

Gazeteci, yazar Ali Abalı’yı kaybettik Gazeteci, yazar Ali Abalı...

Gazeteci, yazar, Türkiye’de masa tenisinin kurucularından ve...

Sinir krizi geçirdi, hastaneye kaldırıldı Sinir krizi geçirdi, hast...

BODRUM'da, kendisinin izni olmadan bikinili fotoğraflarını F...

Fethiye’de Düşen Uçak ve Lübnan Fethiye’de Düşen Uçak ve ...

Son günlerde sosyal ve güncel medyada Fethiye Kızılada açığı...

Hangi bakanlıklar kaldırılıyor? Hangi bakanlıklar kaldırı...

İktidar, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) bakanlıkları ye...

Kamyonla çarpıştı: 1 ölü, 1 ağır yaralı Kamyonla çarpıştı: 1 ölü,...

Muğla'da kamyonla çarpışan motosikletin sürücüsü Mehmet Berk...

Magazin HABERLERİ