batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

İTTİFAK HESAPLARI BOZACAK

Önümüzdeki aylarda ya da zamanında olacak diye söylenen yerel ve genel seçimler var. Bu seçimler bugüne kadar yapılan seçimlere benzemeyecek.

13 Mart 2018 - 8:47 'de eklendi ve 431 kez görüntülendi. A+A-

İTTİFAK HESAPLARI BOZACAK

Yüzde Elli Biri bulan devlet başkanı seçilecek. Parlamento işlevini kaybedecek. Seçilecek olan Altı Yüz vekil sadece el kaldırıp indirecek. Bu ne anlamaya geliyor; Cumhuriyet idaresi değişiyor. Yerine nasıl bir yönetim geleceği ile ilgili onlarca görüş var. Federatif bir yapımı olacak, eyalet sistemine mi geçilecek şimdilik belli değil. Bizim bildiğimiz, hangisi olursa olsun iyi olmayacak. Bütün bu karamsar söylemler genel seçimlerden çıkacak sonuca bağlı.

 

Şimdi biz gelelim ittifak meselesine;

 

Yüzde Elli korkusu iktidar partisini telaşlandırdı. Son aylarda gelen kamuoyu sonuçlarını “kılı kırk yararak” inceleyen ve istediği sonuçları bir türlü göremeyen AKP büyük bir telaş içinde. Bu güne kadar selam vermeye bile gerek görmedikleri siyasi partilere gel seninle ittifak yapalım demeye başladı. Bu tabloyu iyi analiz ettiğimizde ortaya farklı bir sonuç çıkıyor. İktidar partisi önümüzdeki seçimlerin kendisini yeniden iktidara getirip getirmeyeceği kaygısını yaşamaya başladığını gösteriyor.

 

İşin birde yerel seçim boyutu var. En önemli Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden aldılar. İlçe belediyeler ve diğer siyasi partilerin başkanlarına yapılacak operasyonlar şimdilik beklemede. Ellerindeki liste çok kabarık, süreç nasıl işleyecek kimse bir şey bilmiyor. Bilinen bir gerçek var; o da, herkesi sindirecekler. Kimi başkanlara FETÖ cü, kimilerine de yolsuzluk yaftası yapıştırarak algı operasyonu yapacaklar.

 

Afrin operasyonunun ne zaman tamamlanacağı şimdilik meçhul. Binlerce askerimiz ve özel güvenlik personeli Suriye dağlarında terörist avına çıktı. Bölge top yekun temizlenmeden Suriye’den çıkmayız derlerse, önümüzdeki aylarda nasıl bir seçim süreci işletilecek bilmiyoruz. Ekonomi allak bullak, KHK lar ortada, FETÖ operasyonları bir taraftan devam ediyor, batıda ki komşularımızla ilişkiler kopma noktasına geldi. Yunanistan la aramızda ciddi bir patarna kopabilir. Birileri bir kese kağıdı patlatırsa, seyreyleyin gümbürtüyü. Uzun lafın kısası; durum hiçte iyi değil sevgili dostlar. On yıl önce bölgeyi yeniden dizayn edeceğiz diyenleri hatırlayın. Fas, Tunus, Cezayir, Libya, Irak, Suriye derken şimdi sıra bize mi gelecek? Biz diğerlerinden farklıyız ama bizim tabloda da çok berrak görüntü yok.

 

Her şey bulanık, kimin ne dediği belli değil. Bir bakıyorsun rest çekiliyor, bir bakıyorsun her şey süt liman. Böyle bir karmaşanın içinde bu ülke için çok önemli bir seçim gerçekleştirilecek. Laik Cumhuriyeti yıkmak, Atatürk’ün izlerini bu coğrafyadan tamamen silmek için bütün bu gördüklerimiz ve yaşananlar bir kurgudan ibaret olabilir. Can ve mal kaygısıyla herkes kendi derdine düşünce, ortada ne Cumhuriyet kalacak, ne de Atatürk.

 

Şimdi gelelim yerel adaylara ve ittifak meselesine.

 

İktidar partisi ile MHP gerekli adımları attı. Sırada CHP ve diğerleri var, küçük partilerin durumu biraz daha kritik. Bende varım diyerek kafayı çıkaranlar, kendine göre bir kılıf seçiyor. Herkes parlamentoya kaç adamımı sokarım derdinde. Memleket nereye gidiyor, uçurumun eşiğindeyiz, herkes aklını başına alsın diyenler ve bu hesabı yapanlar ortada yok. Şu an sadece en berrak duruş sergileyen sadece Saadet Partisi var. Genel Başkan KARAMOLLAOĞLU  hiç kimsenin beklemediği bir duruş sergiliyor. Ülkenin birlik ve beraberliğinin kırılma noktasında olduğunu söyleyen sadece Saadet Partisi. Biraz daha bekleyelim bakalım daha çok memleketi kim düşünüyor, ya da kendi ikbalinin peşinde kim koşuyor göreceğiz.

 

Şimdi biz gelelim ittifakla ortaya çıkacak olan yeni süreç nasıl kurgulanacak ona bakalım. Her siyasi parti seçimde kimle ittifak yapacağını açıkladıktan sonra, birde adayların belirlenme şekli ortaya çıkacak. Biz kendi yöremizden örnek vererek başlayalım.

Böyle bir ortamda yerel seçim adaylarını partiler nasıl belirleyecek? İttifak yapan partiler bütün il ve ilçeleri masaya yatırarak kim nerde güçlüyse orda ittifakın adayı desteklenecek diye karar verilecek. Örnek vereyim; CHP ve İYİ PARTİ Fethiye için diyecekler ki; Burada favori olan Behçet SAATCI desteklenecek, Büyükşehirde de CHP adayı desteklenecek diye karar verilecek. Bütün bölgelerde böyle olacağı için hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde bütün adaylar merkez yoklamasıyla gösterilecek. Böyle olması gerekir kararını da CHP yeni tüzük değişikliği ile bu maddeyi kendi anayasası olan tüzüğe ekledi. Bütün süreç böyle tecelli edeceği açık olarak ortadadır. Herkes hesabını ona göre yapsın. CHP ve İYİ PARTİ gösterdiğimiz örnekte olduğu gibi eğer durum böyle gerçekleşirse, Fethiye’de bütün CHP liler İYİ PARTİ nin adayına oy verecek. Ön seçimmiş, falan mı,filan mı olacak diye boşa heveslenmeyin. Görünen ortadadır, gerisi teferruattır. Sevgiyle kalın.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Aç Kurtlar Aç Kurtlar

Güçlü güçsüzü yer! Doğanın acımasız ama devamlılığı için olmazsa olmaz kuralıdır bu. Bu yüzden zayıfın doğal yaşamda yeri dardır, kı...

Değişen Havalar Değişen Havalar

Yaz döneminin tam göbeğinde, sıcakların hepimizi kavurduğu zamanlardayken… Rize’yi sel aldı, topraklar kaydı! Ordu’yu sel aldı, yollar ...

CÜBBELİ ZANGOÇLAR CÜBBELİ ZANGOÇLAR

Değerli okurlar, bilindiği üzere "CÜBBE YA DA CÜBBELİ" deyince aklımıza hemen iki sınıf geliverir: Bu sınıflardan biri "Din Adamları Sı...

YAYLALAR ve TURİZM… YAYLALAR ve TURİZM…

Orta Anadolu dağlıklarının düzü manasını taşır yaylalar. Özellikle Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ve yine ve bizzat ve de özell...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Fatma Betül Sayan Kaya’nın yeni görevi belli oldu Fatma Betül Sayan Kaya’nı...

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan...

Bayram Bozyiğit’in anne acısı Bayram Bozyiğit’in anne a...

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanı Ba...

Ula’daki yangın söndürüldü Ula’daki yangın söndürüld...

Muğla’nın Ula ilçesi Kızlan mevkiinde dilek feneri (Balonu) ...

Kuleli Koyu Mühürlendi Kuleli Koyu Mühürlendi

Geçtiğimiz hafta alacak verecek olayından ortaklarından biri...

“Fethiye siyasi, sosyal ve sportif hafızasını kaybetti…” “Fethiye siyasi, sosyal v...

Fethiyespor’a gönül vermiş Fethiye’nin tanınmış duayen gazet...

Erdal Orhan’ı sevenleri sonsuza uğurladı Erdal Orhan’ı sevenleri s...

Fethiye’nin tanınmış duayen gazetecilerinden, politikacı ve ...

Muğla’da da başlatıldı Muğla’da da başlatıldı...

Muğla Valisi Esengül Civelek, İçişleri Bakanlığı tarafından ...

Bodrum Belediyesi’nden dolandırıcılık uyarısı Bodrum Belediyesi’nden do...

Bodrum Belediyesi son günlerde artan dolandırıcılık nedeniyl...

Kursu başarıyla tamamladılar, ödüllerini aldılar Kursu başarıyla tamamladı...

Fethiye’nin Taşyaka Mahallesi’nde bulunan Saruhan Camii’nde ...

Marmaris Belediyesi’nden dikkat çeken mesajlar Marmaris Belediyesi’nden ...

Uzun Kurban Bayramı tatilinde nüfusu 6 katına çıkacak Marmar...

Magazin HABERLERİ