batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

MSKÜ: “Gerçeklerle bağdaşmamaktadır”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) yazılı bir açıklama yaparak, “Muğla Kadın Platformu adına “Üniversite tacizciyi koruyor, adalet istiyoruz” başlıklı basın açıklaması yapan Şule Sındırgılıoğlu’nun ortaya attığı iddialar hukuksal dayanaktan yoksun olup, gerçeklerle bağdaşmamaktadır.” Denildi.

13 Mart 2018 - 18:37 'de eklendi ve 178 kez görüntülendi. A+A-

MSKÜ: “Gerçeklerle bağdaşmamaktadır”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden yapılan açıklama şöyle: “Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, basın açıklamasına konu olan olayla ilgili olarak gerekli işlemleri yasa ve mevzuat hükümleri çerçevesinde şikâyetçi ve soruşturulanın hukuki haklarını gözeterek, popülist yaklaşımlardan uzak, yasal delillere dayanarak hakkaniyetli bir biçimde yürütmüştür.

Sayın Sındırgılıoğlu, ciddi hukuki hatalarla dolu basın açıklaması ile kamuoyunu yanlış yönlendirerek algı operasyonu yapmaktadır. Nitekim bahse konu basın açıklamasında, söz konusu soruşturmanın Yükseköğretim Kurumları Çalışanları Disiplin Yönetmeliğine göre yürütülebileceği ve en azından görevden uzaklaştırma cezasının verilebileceği beyan edilmektedir.

Ancak Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı ile 14/01/2015 tarihinde yürürlükten kaldırıldığından, söz konusu Yönetmeliğin üniversitelerde akademik ve idari personel açısından uygulanabilirliği kalmamıştır. Ayrıca “görevden uzaklaştırma” şeklinde bir disiplin cezası da bulunmamaktadır. Görevden uzaklaştırma 2547 sayılı Kanun’a göre soruşturma aşamasında soruşturulanın görevi başında kalmasında sakınca görülmesi halinde uygulanan ve kamu görevinden çıkarma cezasının teklif edilmediği hallerde derhal kaldırılmak zorunda olunan bir tedbirdir.

Öte yandan bahse konu basın açıklamasında, soruşturulan hakkında 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun gereğince 2 (iki) aylık koruma ve tedbir kararı alındığı ve bu kararın, gereği yerine getirilmek üzere görevden uzaklaştırma için Rektörlüğümüze gönderildiği iddia edilmektedir. Ancak uygulanmak üzere Muğla Aile Mahkemesi tarafından doğrudan Rektörlüğümüze gönderilmiş bir uzaklaştırma kararı bulunmamaktadır.

Aile Mahkemeleri, 6284 sayılı Kanun’un 5 inci maddesinin (c) bendine göre “Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması” şeklinde karar verebilirler. Ancak şikâyetçinin dilekçesi ekinde Rektörlüğümüze sunduğu Muğla Aile Mahkemesi Kararı bu maddeye göre verilmiş bir uzaklaştırma kararı değildir. Söz konusu karar, aynı maddenin (a) bendine göre verilmiş “Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamaya” ilişkin bir karardır.

Dolayısıyla Muğla Aile Mahkemesi Kararı, 6284 sayılı Kanun’un 5 inci maddesinin (c) bendine göre verilmiş bir karar olmadığından, Üniversitemizin soruşturma sürecinde soruşturulanı görevden uzaklaştırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Muğla Aile Mahkemesi’nin aynı maddenin (a) bendine göre verdiği önleyici tedbir kararı, soruşturulanın şikâyetçiye vermekle yükümlü olduğu dersler üzerinden alınarak yerine getirilmiştir. Buna rağmen Sayın Sındırgılıoğlu’nun anılan mahkeme kararı ile ilgili olarak “50 metre yaklaşmama” ölçüsünü neye dayanarak ortaya attığı anlaşılır değildir.

Bununla birlikte disiplin soruşturmaları gizli olup, basın açıklaması yapmak suretiyle disiplin soruşturmasının içeriği hakkında bilgi vermek de ayrıca açıklamayı yapan açısından suç teşkil etmektedir.

 

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKTIR

Sayın Sındırgılıoğlu, gerçek dışı beyanları ile kamuoyunu yanıltarak Üniversitemizi yapmadığı şeylerle itham etmektedir. Muğlalı kadınların, mahkeme kararlarının doğru bir şekilde yorumlandığı, yalan beyan ile kamuoyunun yanıltılmadığı ve kadın haklarını koruma amacıyla yapıldığından şüphe bulunulmayan platformları hak ettiğini düşünmekteyiz.

Üniversitemiz, öğrencilerinin ve çalışanlarının haklarını bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hukuka uygun olarak korumaya devam edecektir. Üniversitemiz her konuda olduğu gibi öncelikle kadınlara yönelik yapılacak her türlü taciz, şiddet vb. istenmeyen hareketin karşısındaki taviz vermez ve hukuk yanlısı tavrını sürdürecek, adaletle ve sağduyuyla gerçekleştirdiği öğrencilerinin ve tüm çalışanlarının yanındaki taviz vermez tutumundan da vazgeçmeyecektir. Basına Üniversitemiz aleyhinde yansıtılan ve gerçekle alakası olmayan bu açıklamalar, Üniversitemizin ilkeli tutumunu değiştirmeyecektir.

Üniversitemiz, öğrencisinin, çalışanının ve tüzel kişiliğinin haklarını korumak adına asılsız, mesnetsiz ve suç teşkil eden bu basın açıklaması ile ilgili olarak Muğla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacaktır.”  denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bayram Bozyiğit’in anne acısı Bayram Bozyiğit’in anne acısı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanı Bayram Bozyiğit’in annesi Fatma Bozyiğit hayatını kaybetti....

Ula’daki yangın söndürüldü Ula’daki yangın söndürüldü

Muğla’nın Ula ilçesi Kızlan mevkiinde dilek feneri (Balonu) ya da havai fişekten çıktığı sanılan yangın söndürüldü. Yangında 0,7Ha orma...

Kuleli Koyu Mühürlendi Kuleli Koyu Mühürlendi

Geçtiğimiz hafta alacak verecek olayından ortaklarından birisinin ayağından vurulma olayının yaşandığı Kuleli Koyu bu kez Fethiye Beled...

“Fethiye siyasi, sosyal ve sportif hafızasını kaybetti…” “Fethiye siyasi, sosyal ve sportif hafız...

Fethiyespor’a gönül vermiş Fethiye’nin tanınmış duayen gazetecilerinden Erdal Orhan için Fethiyespor Kulübü önünde uğurlama töreni düze...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Fatma Betül Sayan Kaya’nın yeni görevi belli oldu Fatma Betül Sayan Kaya’nı...

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan...

Bayram Bozyiğit’in anne acısı Bayram Bozyiğit’in anne a...

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanı Ba...

Ula’daki yangın söndürüldü Ula’daki yangın söndürüld...

Muğla’nın Ula ilçesi Kızlan mevkiinde dilek feneri (Balonu) ...

Kuleli Koyu Mühürlendi Kuleli Koyu Mühürlendi

Geçtiğimiz hafta alacak verecek olayından ortaklarından biri...

“Fethiye siyasi, sosyal ve sportif hafızasını kaybetti…” “Fethiye siyasi, sosyal v...

Fethiyespor’a gönül vermiş Fethiye’nin tanınmış duayen gazet...

Erdal Orhan’ı sevenleri sonsuza uğurladı Erdal Orhan’ı sevenleri s...

Fethiye’nin tanınmış duayen gazetecilerinden, politikacı ve ...

Muğla’da da başlatıldı Muğla’da da başlatıldı...

Muğla Valisi Esengül Civelek, İçişleri Bakanlığı tarafından ...

Bodrum Belediyesi’nden dolandırıcılık uyarısı Bodrum Belediyesi’nden do...

Bodrum Belediyesi son günlerde artan dolandırıcılık nedeniyl...

Kursu başarıyla tamamladılar, ödüllerini aldılar Kursu başarıyla tamamladı...

Fethiye’nin Taşyaka Mahallesi’nde bulunan Saruhan Camii’nde ...

Marmaris Belediyesi’nden dikkat çeken mesajlar Marmaris Belediyesi’nden ...

Uzun Kurban Bayramı tatilinde nüfusu 6 katına çıkacak Marmar...

Magazin HABERLERİ