batiakdeniz medya
batiakdeniz medya

MSKÜ: “Gerçeklerle bağdaşmamaktadır”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) yazılı bir açıklama yaparak, “Muğla Kadın Platformu adına “Üniversite tacizciyi koruyor, adalet istiyoruz” başlıklı basın açıklaması yapan Şule Sındırgılıoğlu’nun ortaya attığı iddialar hukuksal dayanaktan yoksun olup, gerçeklerle bağdaşmamaktadır.” Denildi.

13 Mart 2018 - 18:37 'de eklendi ve 81 kez görüntülendi. A+A-

MSKÜ: “Gerçeklerle bağdaşmamaktadır”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden yapılan açıklama şöyle: “Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, basın açıklamasına konu olan olayla ilgili olarak gerekli işlemleri yasa ve mevzuat hükümleri çerçevesinde şikâyetçi ve soruşturulanın hukuki haklarını gözeterek, popülist yaklaşımlardan uzak, yasal delillere dayanarak hakkaniyetli bir biçimde yürütmüştür.

Sayın Sındırgılıoğlu, ciddi hukuki hatalarla dolu basın açıklaması ile kamuoyunu yanlış yönlendirerek algı operasyonu yapmaktadır. Nitekim bahse konu basın açıklamasında, söz konusu soruşturmanın Yükseköğretim Kurumları Çalışanları Disiplin Yönetmeliğine göre yürütülebileceği ve en azından görevden uzaklaştırma cezasının verilebileceği beyan edilmektedir.

Ancak Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı ile 14/01/2015 tarihinde yürürlükten kaldırıldığından, söz konusu Yönetmeliğin üniversitelerde akademik ve idari personel açısından uygulanabilirliği kalmamıştır. Ayrıca “görevden uzaklaştırma” şeklinde bir disiplin cezası da bulunmamaktadır. Görevden uzaklaştırma 2547 sayılı Kanun’a göre soruşturma aşamasında soruşturulanın görevi başında kalmasında sakınca görülmesi halinde uygulanan ve kamu görevinden çıkarma cezasının teklif edilmediği hallerde derhal kaldırılmak zorunda olunan bir tedbirdir.

Öte yandan bahse konu basın açıklamasında, soruşturulan hakkında 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun gereğince 2 (iki) aylık koruma ve tedbir kararı alındığı ve bu kararın, gereği yerine getirilmek üzere görevden uzaklaştırma için Rektörlüğümüze gönderildiği iddia edilmektedir. Ancak uygulanmak üzere Muğla Aile Mahkemesi tarafından doğrudan Rektörlüğümüze gönderilmiş bir uzaklaştırma kararı bulunmamaktadır.

Aile Mahkemeleri, 6284 sayılı Kanun’un 5 inci maddesinin (c) bendine göre “Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması” şeklinde karar verebilirler. Ancak şikâyetçinin dilekçesi ekinde Rektörlüğümüze sunduğu Muğla Aile Mahkemesi Kararı bu maddeye göre verilmiş bir uzaklaştırma kararı değildir. Söz konusu karar, aynı maddenin (a) bendine göre verilmiş “Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamaya” ilişkin bir karardır.

Dolayısıyla Muğla Aile Mahkemesi Kararı, 6284 sayılı Kanun’un 5 inci maddesinin (c) bendine göre verilmiş bir karar olmadığından, Üniversitemizin soruşturma sürecinde soruşturulanı görevden uzaklaştırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Muğla Aile Mahkemesi’nin aynı maddenin (a) bendine göre verdiği önleyici tedbir kararı, soruşturulanın şikâyetçiye vermekle yükümlü olduğu dersler üzerinden alınarak yerine getirilmiştir. Buna rağmen Sayın Sındırgılıoğlu’nun anılan mahkeme kararı ile ilgili olarak “50 metre yaklaşmama” ölçüsünü neye dayanarak ortaya attığı anlaşılır değildir.

Bununla birlikte disiplin soruşturmaları gizli olup, basın açıklaması yapmak suretiyle disiplin soruşturmasının içeriği hakkında bilgi vermek de ayrıca açıklamayı yapan açısından suç teşkil etmektedir.

 

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKTIR

Sayın Sındırgılıoğlu, gerçek dışı beyanları ile kamuoyunu yanıltarak Üniversitemizi yapmadığı şeylerle itham etmektedir. Muğlalı kadınların, mahkeme kararlarının doğru bir şekilde yorumlandığı, yalan beyan ile kamuoyunun yanıltılmadığı ve kadın haklarını koruma amacıyla yapıldığından şüphe bulunulmayan platformları hak ettiğini düşünmekteyiz.

Üniversitemiz, öğrencilerinin ve çalışanlarının haklarını bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hukuka uygun olarak korumaya devam edecektir. Üniversitemiz her konuda olduğu gibi öncelikle kadınlara yönelik yapılacak her türlü taciz, şiddet vb. istenmeyen hareketin karşısındaki taviz vermez ve hukuk yanlısı tavrını sürdürecek, adaletle ve sağduyuyla gerçekleştirdiği öğrencilerinin ve tüm çalışanlarının yanındaki taviz vermez tutumundan da vazgeçmeyecektir. Basına Üniversitemiz aleyhinde yansıtılan ve gerçekle alakası olmayan bu açıklamalar, Üniversitemizin ilkeli tutumunu değiştirmeyecektir.

Üniversitemiz, öğrencisinin, çalışanının ve tüzel kişiliğinin haklarını korumak adına asılsız, mesnetsiz ve suç teşkil eden bu basın açıklaması ile ilgili olarak Muğla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacaktır.”  denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Çukurincir Muhtarı kazada hayatını kaybetti Çukurincir Muhtarı kazada hayatını kaybe...

Seydikemer’in Çukurincir Mahalle Muhtarı Servet Yılmaz geçirdiği trafik kazası sonrası hayatını kaybetti. ...

Son anda kurtarıldı Son anda kurtarıldı

Bütün bilgilendirme ve uyarılara rağmen dolandırıcılar değişik yöntemlerle vatandaşı dolandırmaya devam ediyor. 80 bin kişiyi dolandıra...

Arıcan ve ekip arkadaşlarına Seydikemer’den tam destek Arıcan ve ekip arkadaşlarına Seydikemer’...

FTSO Başkanı ve Kırmızı Grubun Başkan Adayı Akif Arıcan ve ekip arkadaşları seçim ziyaretleri kapsamında gittikleri Seydikemer’de esnaf...

Huzurevi sakinleri Kaymakamı Şahiner’i ziyaret etti Huzurevi sakinleri Kaymakamı Şahiner’i z...

Fethiye Huzurevi Müdürü Adem Güngör ile huzurevi sakinlerinden Bilgin Özbay ve Nazım Altuner, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası dolayısıyla F...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Çukurincir Muhtarı kazada hayatını kaybetti Çukurincir Muhtarı kazada...

Seydikemer’in Çukurincir Mahalle Muhtarı Servet Yılmaz geçir...

Son anda kurtarıldı Son anda kurtarıldı

Bütün bilgilendirme ve uyarılara rağmen dolandırıcılar değiş...

Arıcan ve ekip arkadaşlarına Seydikemer’den tam destek Arıcan ve ekip arkadaşlar...

FTSO Başkanı ve Kırmızı Grubun Başkan Adayı Akif Arıcan ve e...

Huzurevi sakinleri Kaymakamı Şahiner’i ziyaret etti Huzurevi sakinleri Kaymak...

Fethiye Huzurevi Müdürü Adem Güngör ile huzurevi sakinlerind...

“Türk Milleti Çanakkale’de tek yumruk olarak dünya tarihini değiştirdi” “Türk Milleti Çanakkale’d...

Muğla Büyükşehir Belediyesi 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehi...

Taşeron işçileri bilgilendirdi Taşeron işçileri bilgilen...

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediyenin çeşitli b...

Aybek: “Yüreğimiz sızlıyor” Aybek: “Yüreğimiz sızlıyo...

İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanlığı, 18 Mart Çanakkale ve Afri...

“Belediyelerin varlık sebebi vatandaşa hizmet etmektir” “Belediyelerin varlık seb...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde aday memurlar yemin ederek a...

Zeytinköy Yeşil Kalacak Zeytinköy Yeşil Kalacak

“Zeytinköy Yeşil Kalsın Projesi” kapsamında Yönelt Koleji öğ...

“Kazanmaktan başka çaremiz yok” “Kazanmaktan başka çaremi...

Fethiyespor, TFF 2. Lig Beyaz Grup 27. hafta mücadelesinde k...

Magazin HABERLERİ